Відповідну заяву було зроблено 24 квітня одним із керівників Китайського національного космічного управління (CNSA). Спочатку «Чан’е-5» мав полетіти до Місяця ще в листопаді минулого року. Однак невдалий запуск нової важкої ракети Long March 5, який завершився невдачею, призвів до істотного коригування всіх космічних планів Піднебесної. У результаті, місія була перенесена на 2019 рік. Точна дата запуску апарату залежатиме від успішності відновлення польотів Long March 5.
«Чан’е-5» складатиметься з чотирьох частин: орбітального модуля, спускального апарата, злітного модуля та капсули, що повертається. Мета місії — доставлення на Землю 2 кг місячного ґрунту. Спускальний апарат «Чан’е-5» повинен буде сісти в районі гір Рюмкера. Це ізольована вулканічна формація, розташована в північно-західній частині видимого боку Місяця, на краю океану Бур. Її діаметр становить близько 70 км, максимальна висота сягає 1100 м.
Передбачається, що гори Рюмкера сформувалися близько 1,3 млрд тому. Отже, у разі успіху місії в розпорядженні Китаю опиняться набагато молодші зразки місячної речовини, ніж ті, що були доставлені на Землю експедиціями Apollo і радянськими станціями «Луна».
Нагадаємо, що в листопаді – грудні цього року до Місяця вирушить інший китайський апарат «Чан’е-4». Він має здійснити першу в історії м’яку посадку на його зворотному боці. «Чан’е-4» доставить у кратер Кармана (це частина басейну Південний полюс — Ейткен) стаціонарну платформу та невеликий місяцехід, аналогічний роверу «Юйту». Відомо, що крім приладів, підготовлених китайськими вченими, на борту «Чан’е-4» розміщуватиметься і міжнародне навантаження. Свої інструменти для місії надала Швеція, Німеччина, Нідерланди та Саудівська Аравія.
Також повідомляється, що на борту станції розміститься невелика екосистема. Вона буде являти собою герметичний циліндр розмірами 18х16 см зі штучним освітленням. У нього помістять насіння картоплі та яйця комах, зокрема шовкопрядів. Ідея полягає в тому, щоб перевірити, чи зможуть у таких умовах прорости насіння та розвинутися комахи. Якщо все пройде добре, шовкопряди вироблятимуть вуглекислий газ, а картопля — виділятиме кисень під час фотосинтезу. Вчені стежитимуть за ходом експерименту за допомогою встановлених усередині циліндра камер.
За матеріалами https://gbtimes.com