Місія «Чан’е-5» вирушить до Місяця у 2019 році

Відповідну заяву було зроблено 24 квітня одним із керівників Китайського національного космічного управління (CNSA). Спочатку «Чан’е-5» мав полетіти до Місяця ще в листопаді минулого року. Однак невдалий запуск нової важкої ракети Long March 5, який завершився невдачею, призвів до істотного коригування всіх космічних планів Піднебесної. У результаті, місія була перенесена на 2019 рік. Точна дата запуску апарату залежатиме від успішності відновлення польотів Long March 5.

Зворотний бік Місяця та Земля очима апарату «Чан’е-5». Джерело: CNSA, Xinhuanet

«Чан’е-5» складатиметься з чотирьох частин: орбітального модуля, спускального апарата, злітного модуля та капсули, що повертається. Мета місії — доставлення на Землю 2 кг місячного ґрунту. Спускальний апарат «Чан’е-5» повинен буде сісти в районі гір Рюмкера. Це ізольована вулканічна формація, розташована в північно-західній частині видимого боку Місяця, на краю океану Бур. Її діаметр становить близько 70 км, максимальна висота сягає 1100 м.

Передбачається, що гори Рюмкера сформувалися близько 1,3 млрд тому. Отже, у разі успіху місії в розпорядженні Китаю опиняться набагато молодші зразки місячної речовини, ніж ті, що були доставлені на Землю експедиціями Apollo і радянськими станціями «Луна».

Концепт «Чан’е-5». Джерело: Framegrab/CCTV

Нагадаємо, що в листопаді – грудні цього року до Місяця вирушить інший китайський апарат «Чан’е-4». Він має здійснити першу в історії м’яку посадку на його зворотному боці. «Чан’е-4» доставить у кратер Кармана (це частина басейну Південний полюс — Ейткен) стаціонарну платформу та невеликий місяцехід, аналогічний роверу «Юйту». Відомо, що крім приладів, підготовлених китайськими вченими, на борту «Чан’е-4» розміщуватиметься і міжнародне навантаження. Свої інструменти для місії надала Швеція, Німеччина, Нідерланди та Саудівська Аравія.

Гори Рюмкера. Джерело: NASA

Також повідомляється, що на борту станції розміститься невелика екосистема. Вона буде являти собою герметичний циліндр розмірами 18х16 см зі штучним освітленням. У нього помістять насіння картоплі та яйця комах, зокрема шовкопрядів. Ідея полягає в тому, щоб перевірити, чи зможуть у таких умовах прорости насіння та розвинутися комахи. Якщо все пройде добре, шовкопряди вироблятимуть вуглекислий газ, а картопля — виділятиме кисень під час фотосинтезу. Вчені стежитимуть за ходом експерименту за допомогою встановлених усередині циліндра камер.

За матеріалами https://gbtimes.com

Новини інших медіа
SpaceX виловила уламки Starship: що залишилось від ракети після шостого польоту Starship
Телескоп ALMA: у віддаленій галактиці серед пилу народжуються нові світила
SpaceX прагне надати космічному комплексу Starbase статус міста
Раз на століття схожі на Сонце зорі породжують велетенські вибухи
Без океану магми: місія NASA зазирнула в серце вулканічного світу
Підйом завершено: ровер Perseverance піднявся на вал кратера Єзеро
Японська компанія Ispace готується видобувати на Місяці гелій-3
Всесвіт на межі розуміння: темна енергія та загадка нескінченного розширення
Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення
Японський супутник-прибиральник наблизився на 15 метрів до космічного сміття