Метеорит із «Зоряних війн» розповів про минуле Сонячної системі

Метеорит, назва якого «Татуїн», збігається з назвою планети з «Зоряних війн» багато розповів вченим про минуле Сонячної системи. Він виявився шматком астероїда Веста. Вона 4 млрд років тому пережила чимало зіткнень.

Астероїд Веста, частиною якого колись був «Татуїн»
Астероїд Веста, частиною якого колись був «Татуїн». Джерело: www.inforum.com

Метеорит «Татуїн»

Вчені дослідили метеорит «Татуїн» для того, аби дізнатися про події в далекому минулому Сонячної системи. Якщо вас дивує, що його назва збігається з назвою планети з «Зоряних війн», то це — не випадковість.

Цей небесний камінь 27 червня 1931 року вибухнув в небі над туніським містом Татуїн, що розташоване у Північній Африці. Тоді його вибух наробив чимало галасу, а вчені отримали можливість зібрати зразки.

Через багато років режисер Джордж Лукас шукав місце для знімання пустельної планети й знайшов його поблизу від того самого міста Татуїн. Воно було таким переконливим у ролі чужого світу, що його назву використали для її позначення.

Що ж до самого небесного каменя, то він привертає увагу вчених вже достатньо давно. Річ у тім, що «Татуїн» належить до діогенітів — магматичних метеоритів, що колись утворилися при застиганні розплавленої магми всередині небесних тіл.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Бурхлива історія Вести

Дослідження показали, що «Татуїн» є типовим діогенітом. Він містить кристали розміром до 5 мм, які посічені темними смугами. Вони виникають внаслідок високої температури та тиску і є характерними ознаками сильного удару, який пережив камінь.

Однак у випадку із «Татуїном» присутні ознаки, що тиск в момент удару був надзвичайно сильним — до 25 ГПа. Для порівняння, на дні Маріанської западини тиск лише 0,1 ГПа. І вчені вже бачили такі сліди в метеоритах. Йдеться про ті з них, які утворилися з астероїда Веста.

Останній є одним із найбільших тіл Головного поясу астероїдів. Його виділяє сильно неправильна форма, яка свідчить про пережиті ним колись зіткнення. Вчені провели радіоізотопний аналіз 18 метеоритів, що відкололися від нього, включно з «Татуїном», щоб з’ясувати, коли ж вони утворилися.

Виявилося, що починаючи з 4 і до 3,4 млрд років тому Веста зазнавала постійних ударів, деякі з яких були просто катастрофічними. Результатом цих зіткнень і є численні діогеніти, які люди знаходять на Землі час від часу.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів