Метеорит-бумеранг повернувся на Землю з космосу

Група вчених повідомила про виявлення метеорита-бумеранга: каменя, який був вибитий з поверхні Землі, провів деякий час у космосі, а потім знову впав на нашу планету. Якщо відкриття підтвердиться, це стане першим випадком знахідки метеорита, який повернувся на Землю.

Незвичайний метеорит із пустелі Сахара

У 2018 році в пустелі Сахара в Марокко був знайдений темний червонувато-коричневий камінь. Дослідники, які його оглянули, дійшли висновку, що це метеорит. Знахідка отримала позначення NWA 13188.

Метеорит NWA 13188. Джерело: Albert Jambon

Коли вчені провели детальний лабораторний аналіз космічного гостя, на них чекав сюрприз. Тести показали, що NWA 13188 має такий самий хімічний склад, що й вулканічні породи на Землі. При цьому, концентрація ізотопів берилію-3, гелію-10 і неону-21 у камені виявилася вищою, ніж у будь-якій гірській породі на Землі, але нижчою, ніж в інших метеоритах. Це може пояснюватися наслідками взаємодії NWA 13188 з космічними променями високих енергій, що підтверджує його знаходження за межами нашої планети. На думку дослідників, камінь міг провести на орбіті навколо Землі від двох тисяч до кількох десятків тисяч років перш ніж увійшов у її атмосферу.

Як закинути камінь у космос

Як саме NWA 13188 опинився в космосі? Найімовірніше пояснення полягає в тому, що він був вибитий із земної поверхні внаслідок падіння якогось великого тіла. Енергії, що виділилася при цьому, виявилося достатньо, щоб вибиті уламки набрали першу або навіть другу космічну швидкість. Це цілком реальний сценарій. На сьогодні вчені виявили значну кількість метеоритів, які мають місячне і марсіанське походження (це було доведено завдяки їхньому ізотопному аналізу). Зі свого боку, уламки, що вибиваються з поверхні Землі, напевно падали на інші тіла Сонячної системи. Деякі вчені вважають, що за допомогою подібного механізму життя може переміщатися між планетами.

Падіння астероїда на Землю в уявленні художника. Джерело: Dzika Mowka/iStock/NASA

Альтернативне пояснення полягає в тому, що NWA 13188 опинився в космосі внаслідок виверження. Теоретично, це можливо, але лише в разі мегавиверження, аналогів якому не траплялося за весь час існування людської цивілізації. Наприклад, висота викиду під час виверження вулкана Хунга торік становила лише 58 км, що значно нижче межі земної атмосфери. Але ж ідеться про найпотужніше виверження з часів Кракатау.

Сумніви щодо природи метеорита-бумеранга

Водночас варто зазначити, що хоча команда дослідників, яка вивчила NWA 13188, не сумнівається в його походженні, інші науковці зберігають обережніший підхід і рекомендують отримати додаткові докази, наприклад аналіз віку каменю. NWA 13188 був класифікований як ахондрит. Типові метеорити цього класу мають вік 4,5 млрд років, що збігається з віком Сонячної системи. Однак, якщо NWA 13188 це земний камінь, то він має бути набагато молодшим.

Метеорит NWA 13188. Джерело: Albert Jambon

Іншою серйозною проблемою є відсутність на Землі свіжого великого ударного кратера, щоб вписатися в запропоновану вченими хронологію. За оцінками, для вибивання уламка в космос знадобилося б тіло діаметром близько кілометра. Його падіння мало залишити після себе двадцятикілометровий кратер. Але серед п’ятдесяти відомих ударних формацій необхідного розміру немає жодної, вік якої був би меншим за мільйон років, тоді як на думку вчених, NWA 13188 був вибитий приблизно 10 тисяч років тому. Тож, найімовірніше, на нас ще чекають дискусії з приводу походження метеорита-бумеранга.

За матеріалами https://www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine