Метеор, метеороїд, метеорит та астероїд: у чому різниця?

Яскравий метеор промайнув у небі над Іспанією. Австралієць намагався видобути золото з метеорита. Мікрометеороїд пошкодив дзеркало телескопа James Webb.

Час від часу вам напевно траплялися подібні заголовки новин. І легко зрозуміти, чому вони можуть заплутати — у них використовуються схожі терміни, які при цьому мають різне значення. Сьогодні ми поговоримо про те, в чому полягає різниця між ними. Чим метеор відрізняється від метеорита, чому Персеїди — це не метеоритний дощ, а також, у чому полягає проблема з використанням терміну астероїд.

Що таке метеор

Почнемо з метеорів. Всупереч дуже поширеній хибній думці, метеори — це не небесні тіла, що падають на Землю, а яскравий слід, залишений під час їхнього входу в атмосферу. Коли ми бачимо на нічному небі зорю, що падає — це і є метеор.

Метеор з потоку Персеїди зазнімкований з вершини альпійської гори Чіргант. Джерело: Nicholas Roemmelt

Джерелами переважної більшості метеорів є крихітні об’єкти, що за розмірами не перевищують піщинку. Але звісно, іноді на Землю падають і більші об’єкти, що супроводжується утворенням набагато яскравіших метеорів. Якщо яскравість метеора перевищує – 4 зоряну величину (тобто він яскравіший, ніж Венера на нічному небі), то він називається болідом. Якщо його яскравість перевищує -17 зоряну величину (тобто він значно яскравіший, ніж Місяць у повні), то тоді ми говоримо про суперболід.

Чим метеорит відрізняється від метеору

Якщо метеор — це просто світний слід в атмосфері, то що ж таке метеорит? Усе просто. Метеоритом називають небесне тіло, яке досягло поверхні Землі. Може йтися як про цілий об’єкт, так і про уламки, що залишилися після його руйнування в атмосфері.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Сонце №1 2025 (192)

До товару
Метеорит «Чорна красуня». Джерело: NASA

У зв’язку з цим досить іронічно, що найвідоміший метеорит в історії в реальності таким не є. Мова про т. зв. Тунгуський метеорит, який правильніше називати Тунгуським феноменом. Річ у тім, що небесне тіло, яке породило його, вибухнуло в земній атмосфері, не досягнувши поверхні — і досі нікому так і не вдалося знайти жодного з його уламків.

Повалений ліс на місці падіння Тунгуського метеорита. Джерело: Vokrug Sveta, 1931

А ось із Челябінським метеоритом ситуація інша. Як і його тунгуський «колега», він також вибухнув в атмосфері. Однак кільком уламкам загальною масою 654 кілограми (при початковій масі об’єкта в 9100 тонн) все ж таки вдалося досягти поверхні. Тож у цьому випадку справді можна говорити про метеорит.

У чому різниця між метеорним потоком та метеоритним дощем

Це підводить нас до наступного питання: у чому різниця між метеорним потоком та метеоритним дощем? І знову, хоча терміни звучать дуже схоже, але вони означають різні речі.

Метеори потоку Гемініди на знімку з великим витримкою. Джерело: Stocktrek Images, Inc.

Метеорним потоком називають явище, коли протягом певного проміжку часу безліч метеорів «вилітає» з однієї області на небі, званої радіантом. Такий потік виникає, коли у своєму русі навколо Сонця Земля проходить через шлейф пилу, залишений будь-яким небесним тілом. Найчастіше це комети, але іноді їхніми джерелами можуть бути й астероїди. Тому метеорні потоки — це регулярне і заздалегідь передбачуване явище. Кожен потік спостерігається в чітко визначену пору року і має свій пік. Наприклад, знамениті Персеїди прикрашають небо з середини липня до кінця серпня, а максимум їхньої активності зазвичай припадає на 12 серпня.

Метеоритний дощ має зовсім іншу природу. Ним називають множинне одноразове випадіння метеоритів унаслідок руйнування великого небесного тіла в земній атмосфері. Як приклад можна навести Сіхоте-Алінський метеорит. 12 лютого 1947 року в горах Сіхоте-Алінь на Далекому Сході випало кілька тисяч залізонікелевих осколків загальною масою понад 30 тонн. Ця подія вважається одним із найбільших метеоритних дощів в історії людства.

Що таке метеороїди

Ми вже розібралися з метеорами та метеоритами. Тепер настав час поговорити про метеороїди. Згідно з нинішнім визначенням Міжнародної метеорної організації (IMO), метеороїд — це твердий об’єкт, що рухається в міжпланетному просторі, розміри якого становлять від 30 мкм до 1 метра. Отже, ми можемо скласти такий логічний ланцюжок: метеороїд, що увійшов у земну атмосферу, породжує метеор, а фрагменти, що досягли поверхні, стають метеоритами.

Також іноді можна зустріти термін мікрометеороїд. Він не є офіційним — IMO відмовилася від його використання у 2017 році, як від надлишкового. Утім, це не сильно заважає різним організаціям, зокрема й NASA, його вживати. Мікрометеороїдами називають невеликі метеороїди. Оскільки термін більше не є офіційним, не існує якогось формального визначення розмірів мікрометеороїда. Але, як правило, під ними мають на увазі об’єкти розміром до кількох міліметрів.

Що таке астероїд

На завершення, поговоримо про астероїди. Це може здатися дивним, але цей термін не має якогось формального визначення. У минулому Міжнародний астрономічний союз використовував термін «малі планети», який вважався синонімічним поняттю астероїд. Однак у 2006 році його було замінено поняттям «мале тіло Сонячної системи». Згідно з офіційним формулюванням, до них відносять усі небесні тіла, які не є ні планетою, ні карликовою планетою, ні природним супутником. Отже, категорія «малі тіла» охоплює й астероїди, і комети, і всі інші види об’єктів, що населяють Сонячну систему — від кентаврів до тіл, розташованих за орбітою Нептуна.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту
Навколоземні астероїди в уявленні художника. Джерело: iStock/Getty Image

Як і у випадку з мікрометеороїдами, відсутність формального визначення не заважає вченим активно використовувати термін астероїд. Ними, зазвичай, називають об’єкти, розмір яких більший за метеороїд і які не є кометами — тобто не демонструють їхніх характерних ознак у вигляді коми та хвоста.

Щоправда, якщо копнути трохи глибше, то відкривається маса нюансів. Наприклад, комета може «вигоріти» — повністю позбутися всіх летючих речовин і перестати демонструвати будь-яку активність. Також існують кентаври — об’єкти, перехідні за своїми властивостями між астероїдами та кометами. Своєю чергою, крижані об’єкти пояса Койпера не демонструють кометної активності просто тому, що перебувають на дуже великій відстані від Сонця.

Тому, щоб не заплутатися в численних нюансах, для простоти можна вважати, що астероїдами є об’єкти, які відповідають таким критеріям:

  • Їхні розміри перевищують один метр;
  • Їхні орбіти проходять на відстані менше ніж 5 а. о. від Сонця (приблизно радіус орбіти Юпітера). Це відстань, починаючи з якої лід не випаровується навіть під впливом прямих сонячних променів;
  • Вони не демонструють ознак кометної активності.

Новини інших медіа
Вчені знайшли кандидата на дев’яту планету Сонячної системи
ESA використовуватиме приватну станцію Orbital Reef
Океанічні світи можуть мати дуже вузькі «зони життя»
Чи могли зміни магнітного поля Землі викликати вимирання неандертальців?
Бум! Ще один потужний сонячний спалах!
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови