«Мертвий» російський супутник ледь не врізався в апарат NASA на швидкості 28 165 км/год

Днями на навколоземній орбіті трапився напружений момент для космічної безпеки. Два супутники — космічний апарат NASA TIMED та недійсний із 1992 року російський «Космос-2221» — пролетіли дуже близько один від одного. Цей інцидент викликав занепокоєння щодо ризиків, пов’язаних із космічним сміттям.

Супутник на низбкій навколоземній орбіті Землі
Супутник на низькій навколоземній орбіті Землі. Фото: NASA

За інформацією компанії LeoLabs, що спеціалізується на відстеженні об’єктів на низькій орбіті, небезпечна ситуація сталася в ніч з 27 на 28 лютого. Обидва супутники перетнулися на висоті близько 608 км над поверхнею планети на відстані 20 м один від одного на швидкості 28 165 км/год.

Експерти визнають, що обидва апарати не мали достатньої маневреності, щоб уникнути потенційного зіткнення, що залишало наземним спостерігачам лише можливість спостерігати без можливості втрутитися.

Симуляція зіткнення супутників на навколоземній орбіті Землі
Симуляція зіткнення супутників на навколоземній орбіті Землі. Анімація: ESA

Якби супутники зіткнулися, це призвело б до значного утворення уламків, зазначає NASA. Внаслідок зіткнення могло утворитися від 7 тис. окремих уламків. Наразі на низькій навколоземній орбіті вже перебуває близько 12 тис. фрагментів, і цей інцидент міг значно збільшити їхню кількість.

LeoLabs наголосила, що такі небезпечні події є рідкісними, але їхній ризик зростає внаслідок накопичення космічного сміття на навколоземних орбітах. При цьому за останні два роки було шість випадків, коли відстань між супутниками становила менш ніж 20 м. Цей інцидент викликає занепокоєння, що постійно зростає, щодо космічного сміття та необхідності вдосконалення стратегій моніторингу і пом’якшення наслідків для забезпечення безпеки космічних місій.

За словами експертів, нові правила Федеральної комісії зв’язку США, які вимагають виведення супутників з експлуатації протягом п’яти років після завершення місії, можуть сприяти зменшенню кількості подібних інцидентів та ризику виникнення космічного сміття.

На сьогодні відомо лише про один інцидент із зіткненням супутників. Це сталося 2009 року, коли американський супутник зв’язку Iridium 33 і відпрацьований російський військовий супутник «Космос-2251» зіткнулися на орбіті на висоті близько 789 км над Сибіром. За даними NASA, це найсерйозніша аварія супутників, у результаті якої утворилося понад 1800 уламків розміром понад 10 см.

Раніше ми повідомляли про те, скільки супутників залишилось на орбіті Землі.

За матеріалами space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії