За допомогою рентгенівського телескопа Chandra астрономи отримали зображення гігантських потоків матерії та антиматерії. Їхня загальна протяжність перевищує 60 млрд км, що вдесятеро більше, ніж відстань між Сонцем і Плутоном.
Джерелом сфотографованих Chandra потоків є об’єкт, відомий під позначенням J2030 (PSR J2030+4415). Він розташований на відстані 1600 світлових років і являє собою пульсар — залишок сколапсованої зорі, що обертається зі швидкістю три обороти в секунду. За маси, що можна порівняти з масою Сонця, його діаметр становить лише кілька десятків кілометрів.
J2030 є джерелом потоку частинок, який рухається вздовж ліній його магнітного поля зі швидкістю, що становить приблизно третину швидкості світла. Проведені астрономами спостереження показали, що деякі з них є позитронами: позитивно зарядженими електронами. При зіткненні зі звичайними електронами вони анігілюють з утворенням гамма-квантів.
Відкриття має велике значення. Річ у тім, що переважна частина Всесвіту складається зі звичайної речовини. Проте вчені регулярно знаходять сліди відносно великої кількості позитронів, що порушує питання про їхнє джерело. Зважаючи на все, однією з відповідей є пульсари. Поєднання їхнього екстремально швидкого обертання та сильних магнітних полів призводить до прискорення частинок та утворення високоенергетичного випромінювання, що створює пари електронів та позитронів.
У випадку з J2030, під час свого руху по Чумацькому Шляху пульсар наздогнав сформовану ним ударну хвилю. Взаємодія між його магнітним полем і магнітним полем міжзоряного середовища призвела до формування «сопла» з магнітних ліній, через яке і стався витік позитронів у міжзоряний простір.
Ви також можете почитати про те, як Земля зіткнулася з антиматерією далекої галактики.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine