Математик підтвердив можливість подорожей у часі, але не в нашому Всесвіті

Виявляється, подорож у часі насправді цілком можлива. Все, що для цього потрібно зробити, це змусити Всесвіт обертатися. Знаменитий математик Курт Ґедель вирішив з’ясувати, чи може загальна теорія відносності дозволити подорожі в минуле та за яких умов. Ті, хто знайомий з теорією Ейнштейна, знають, що це неможливо та суперечить законам фізики. Проте математик виявив, що насправді загальна теорія відносності ідеально підходить для подорожей у часі. Хитрість полягає в тому, щоб примусити Всесвіт рухатися.

Подорожі у часі
Подорожі у часі можливі лише в екзотичному Всесвіті. Фото: Unsplash

Подорож у часі в обертовому Всесвіті

Ґедель побудував штучну та відносно просту модель Всесвіту, щоб довести свою точку зору. В його моделі Всесвіт обертається та містить лише один інгредієнт. Ця складова є негативною космологічною постійною, яка протистоїть відцентровій силі обертання, щоб утримувати Всесвіт статичним. Математик виявив, що якщо рухатись певним шляхом у цьому обертовому Всесвіті, можна опинитися у своєму власному минулому. Щоб це зробити, доведеться подорожувати неймовірно далеко, на мільярди світлових років, але це цілком можливо.

Обертання Всесвіту в моделі Ґеделя — це не просто обертання речовини у космосі, а й самого простору та часу. По суті, обертання Всесвіту настільки сильно змінить потенційні шляхи вперед, що вони повертатимуть мандрівника назад до того місця, з якого він почав у власному минулому. Причому швидкість у такому випадку має бути досвітловою.

Парадокс

Можливість подорожей у часі — одна з найромантичніших ідей фантастики. Проте насправді такі мандрівки у минуле створюють парадокси та порушують наше розуміння причинно-наслідкових зв’язків. На щастя, усі спостереження вказують на те, що наш Всесвіт не обертається, тому ми «захищені» від проблем Ґеделя про подорожі в часі.

Але досі залишається загадкою, чому загальна теорія відносності погоджується з цим, здавалося б, неможливим явищем. Ґедель використовував приклад обертового Всесвіту, щоб стверджувати, що загальна теорія відносності є неповною, і він, можливо, має рацію.

Раніше ми повідомляли про те, що космічний турист поділився враженнями від польоту на New Shepard та навіть побачив смерть.

За матеріалами ScienceAlert.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine