Марсіанський вертоліт Ingenuity здійснив аварійну посадку

NASA розповіла подробиці про нещодавній аварійний політ дрона-вертольота Ingenuity, результатом якого стала незапланована посадка.

Дрон-вертоліт Ingenuity на знімку марсохода Perseverance (нижня частина кадру). Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

22 липня Ingenuity 53-й раз піднявся в марсіанське небо. Метою польоту була розвідка місцевості для марсохода Perseverance. Складна траєкторія польоту включала рух у північному напрямку на висоті 5 метрів. Відстань – 203 метри, швидкість – 2,5 м/с, потім вертикальне зниження до 2,5 метрів, де вертоліт повинен був зависнути та отримати зображення скелястого виступу. Потім Ingenuity мав піднятися на висоту 10 метрів, активувати систему попередження про небезпечні об’єкти на поверхні, а потім здійснити зниження та приземлитися.

Натомість вертоліт подолав тільки першу половину маршруту. Він пролетів 142 метри, рухаючись на висоті 5 метрів. Потім в Ingenuity спрацювала програма LAND_NOW, яка активується в разі виникнення надзвичайної ситуації, після чого він здійснив посадку. Загальний час польоту склав 74 секунди.

Проаналізувавши телеметрію, фахівці NASA дійшли висновку, це сталося через те, що кадри з навігаційної камери вертольота не синхронізувалися з даними інерційного вимірювального пристрою. Це не перший такий випадок. Схожий інцидент стався під час шостого польоту Ingenuity у травні 2021 року. Після цього вертоліт отримав патч, аби пом’якшити наслідки «пропущених» зображень навігаційної камери. Виправлення добре працювало на наступних 46 польотах. Однак на рейсі 53 кількість несинхронізованих навігаційних знімків перевищила гранично допустимий ліміт.

Водночас хоча Ingenuity і не зумів виконати завдання польоту, він перебуває в доброму стані. Інженери підтвердили це вже 2 серпня, коли вертоліт знову піднявся в марсіанське небо. Метою нового польоту стала перевірка систем дрона, а також знімкування найближчих околиць, щоб зрозуміти, де конкретно він сів. Місія завершилася успіхом. Дрон піднявся на висоту в п’ять метрів і через 24 секунди повернувся на місце зльоту.

Знімок Марса, зроблений дроном-вертольотом Ingenuity під час 54 польоту. У верхній частині кадру можна побачити марсохід Perseverance. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

На одному зі зроблених під час цього польоту знімків, виявилося дещо цікаве. У кадр потрапив марсохід Perseverance. Аварійне припинення польоту призвело до того, що ровер і Ingenuity зблизилися на рекордну з 2021 року дистанцію (менше ніж 15 метрів) і змогли зазнімкувати один одного.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine