Марсіанський скелелаз: Perseverance розпочне сходження на вал кратера Єзеро

Після 2,5 років вивчення дна кратера Єзеро і стародавньої річкової дельти марсохід Perseverance розпочне новий етап наукової програми. Під час нього йому доведеться пройти через найскладніші ділянки за весь час своєї місії.

У пошуках життя на Марсі

Perseverance здійснив посадку на Марс у лютому 2021 року. Під час чотирьох наступних наукових кампаній він проїхав понад 27 км кратером Єзеро, на дні якого колись була річкова дельта, і взяв 22 зразки гірських порід. Серед них найдавніші матеріали, відібрані з будь-якого відомого середовища, яке було потенційно придатним для життя.

Марсохід Perseverance на дні кратера Єзеро. Знімок був зроблений 30 липня 2024 року. Джерело: NASA / JPL-Caltech

Науковці сподіваються, що у майбутньому ці зразки вдасться повернути на Землю в межах місії MSR. Їхній аналіз зможе розповісти про те, як довго на Марсі існувала рідка вода і чи могла на цій планеті відбуватись якась пребіотична або навіть біологічна еволюція.

Поточне місце розташування марсохода Perseverance. Джерело: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

А зараз Perseverance розпочинає новий етап своєї місії, під час якого він почне підйом на вал кратера Єзеро. Підйом розтягнеться на багато місяців. Perseverance розпочне сходження 19 серпня.

Підйом на кратер Єзеро

За словами керівників місії, вивчення валу кратера дасть змогу дослідити породи з давньої кори Марса. Два пріоритетні регіони, які найбільше цікавлять вчених, отримали неофіційні назви Пік Туркіно (Pico Turquino) і Пагорб відьми Гейзел (Witch Hazel Hill). Зображення, отримані з орбітальних апаратів, показують, що Пік Туркіно містить стародавні тріщини, які могли бути спричинені гідротермальною активністю. А на фотографіях Пагорба відьми Гейзел видно світлі шаруваті матеріали, які, ймовірно, утворилися за часів, коли на Марсі був зовсім інший клімат, ніж зараз.

Маршрут сходження марсохода Perseverance. Джерело: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

Дістатися до вершини кратера буде нелегко. Perseverance доведеться подолати найскладніші ділянки за весь час своєї місії. Для цього ровер покладатиметься на свої можливості автоматичної навігації, слідуючи маршрутом, який проєктувальники розробили так, щоб звести до мінімуму потенційні небезпеки, але водночас дати науковій команді можливість проводити дослідження. На своєму шляху марсохід зіткнеться з ухилами до 23 градусів. На той час, коли він досягне вершини кратера в місці, названому науковою групою Парк Аврори, він підніметься на висоту 300 м.

Раніше ми розповідали про виявлення слідів рідкої води під марсіанською поверхнею.

За матеріалами JPL

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа