Марсоходи NASA Perseverance і Curiosity, долаючи складнощі на Марсі, продовжують свої місії з дослідження Червоної планети. Хоча Perseverance і Curiosity перебувають на значній відстані один від одного, обидва стикаються з численними труднощами.
Perseverance вирушив у свою п’яту наукову кампанію, маючи на меті дослідити західний край кратера Єзеро. Це важливий етап у його місії, оскільки кратер, ймовірно, був місцем активності давніх гідротермальних процесів. Однак шлях до цієї ділянки виявився нелегким: марсохід долає круті схили та слизькі поверхні, що уповільнюють його рух. Одного дня Perseverance подолав лише 20% запланованого маршруту через непередбачувано слизький ґрунт.
Команда, яка керує Perseverance з Лабораторії реактивного руху NASA (JPL), розробляє різні стратегії для полегшення подорожі. Вони зокрема випробовують метод зворотного руху, що дозволяє підвісці марсохода краще зчіплюватися з поверхнею. Щоб мінімізувати ковзання, Perseverance вирушив до північної частини кратера, де більш тверда поверхня допомагає стабільніше рухатися вгору по складній місцевості.
My journey to the rim of Jezero Crater has been a challenging one.
As you can see in this image from my rear Hazcam, I’m dealing with some steep and slippery terrain. But thanks to my team and autonomous navigation system, I'm avoiding any big hazards as I slowly make my way up. pic.twitter.com/zlZRqeTPWM
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) October 17, 2024
Тим часом на іншому кінці Марса Curiosity, попередник Perseverance, також мав труднощі. Досліджуючи канал Gediz Vallis біля підніжжя гори Шарп, Curiosity зіткнувся з надмірним навантаженням на підвіску, коли одне з його коліс потрапило в жолоб, а інше — на скелю. Через це рух марсохода призупинили, й команда зосередилася на дистанційних спостереженнях, плануючи, як звільнитися з пастки.
Gediz Vallis, де зараз перебуває Curiosity, є давнім марсіанським каналом, який, ймовірно, утворився під впливом рідкої води або інших природних процесів. Дослідження цієї ділянки дозволяє науковцям краще зрозуміти, як на Марсі відбувалося формування ландшафту: чи спричинили його річкові потоки, сухі зсуви чи вітер. Канал може містити підказки про зміну клімату на планеті та припускає, що вода на Марсі з’являлася періодично, зникаючи поетапно, а не поступово.
Попри суворі умови на Марсі, обидва марсоходи продовжують свої місії, збираючи цінні дані, що наближають нас до розгадки таємниць Червоної планети. Perseverance і Curiosity показують, як технології та наполеглива робота дослідників можуть протистояти навіть найсуворішим умовам космічного простору.
Раніше ми повідомляли про те, що Curiosity та Perseverance не здатні виявити життя на Марсі.
За матеріалами gizmodo.com