Марс залишався вулканічно активним протягом останнього мільйона років

Радарні дані допомогли науковцям вивчити геологічну історію рівнини Елізій на Марсі. Виявилося, що востаннє вулканічна активність у цьому районі спостерігалася між 120 та 1 млн років тому. Це ставить під сумнів уявлення про те, що зараз Червона планета є геологічно мертвою.

Рівнина Елізій
Рівнина Елізій. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Вулканічна активність на рівнині Елізій

Вчені NASA зробили відкриття, яке здатне змінити уявлення про геологію Марса. Вони використали супутникові знімки та дані георадарів для того, аби дослідити марсіанський регіон, відомий як рівнина Елізій. Науковці склали тривимірні карти поверхні та дізналися, що розташоване на глибині до 140 м під нею.

Рівнина Елізій давно відома як місце, сформоване вулканічною діяльністю. Досі вчені були переконані, що востаннє лава тут текла кілька мільярдів років тому. Однак нове дослідження показує, що в період від 120 до 1 млн років тому в цьому районі відбулося близько 40 вивержень, які й сформували ландшафт регіону.

Особливо науковців вразив той факт, що деякі молоді потоки лави, які добре видно на карті, явно застигли у присутності води. Отже, і вода, і лава виходили на поверхню одночасно. Атмосферний тиск на Марсі достатньо низький для того, аби рідина дуже швидко закипіла, однак її було стільки, що це викликало повінь.

Чи мертвий Марс?

Зроблені відкриття можна вважати сенсаційними через те, що вони повністю змінюють уявлення про Червону планету як про геологічно мертву. Глобального руху літосферних плит тут справді немає, але рідка магма в глибинах планети, можливо, зберігається і досі.

Протягом останніх років апарат InSight неодноразово фіксував марсотруси, які цілком можна розцінювати як свідоцтво того, що геологічна активність не завмерла. Потім вчені знайшли під поверхнею планети вулканічний плюм.

І ось тепер науковці виявили, що і на рівнині Елізій вулканічна активність спостерігалася відносно недавно. Особливо їх інтригує новина про контакт лави з водою. На Землі в подібних місцях повно мікроскопічного життя, тож є шанс, що і на Марсі воно збереглося саме там.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine