Марс: протистояння за Місяцем

У листопаді 2022 року реалізувалася рідкісна ситуація, коли чотири тіла Сонячної системи — Сонце, Земля, Місяць, Уранопинилися практично на одній прямій. Тепер подібна конфігурація повторюється, тільки місце Урану займе планета Марс. 8 грудня він пройде протистояння (це буде остання планетна опозиція поточного року), і ранком того ж дня його закриє повний Місяць.

Найближче до прямої, що проходить через центри Сонця та Землі — саме так звучить первинне визначення терміну «протистояння» — Марс опиниться о 5 годині 35 хвилин за всесвітнім часом, або ж о 7:35 за київським часом. У цей момент із точки зору спостерігачів на території України він перебуватиме за місячним диском, тобто формально марсіанську опозицію ми цього року не побачимо. Та це не дуже засмучує астрономів, оскільки умови видимості Червоної планети у найближчі кілька днів будуть такими ж гарними.

Зона видимості окультації Марсу 7-8 грудня 2022 року. Пунктиром окреслено території, звідки це явище буде видно на світлому небі. Джерело: in-the-sky.org

У Києві закриття Марсу місячним диском почнеться приблизно о 7:02 (точні моменти відрізняються для різних районів міста). В цей час наш природний супутник перебуватиме у 8° над північно-західним горизонтом. Відкриття відбудеться о 7:50, коли Місяць опуститься до висоти менше 2°, а на протилежному боці небосхилу вже сходитиме Сонце. Значно кращими умови для спостережень будуть у західних областях України: наприклад, у Львові явище почнеться о 7:03 при висоті над обрієм понад 11°, а закінчиться о 7:54 на висоті біля 4°. У Харкові й Одесі окультація почнеться відповідно о 7:01 і 7:05 у 5° над горизонтом, а закінчиться вже після заходу Місяця.

Завдяки високій яскравості Марсу його окультацію буде добре видно навіть на світлому небі. Кутовий розмір його диску становитиме 17 секунд — отже, від першого дотику диску планети до краю Місяця до її остаточного зникнення мине приблизно 35 секунд. Стільки ж триватиме її відкриття. Явище відбуватиметься у фазу повні, тож як покриття, так і відкриття здійснюватиметься освітленим місячним краєм. За умови безхмарного неба побачити їх можна буде навіть неозброєним оком, але краще використати для цього хоча б невеликий телескоп чи бінокль зі збільшенням понад 15 крат.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine