Теплий і вологий клімат, придатний для існування життя, був на Марсі в перші сотні мільйонів років його історії. Однак тепер вчені дійшли висновку, що це могло тривати довше, ніж вважалося раніше.
Теплий клімат на Марсі
Нещодавно опублікована в журналі Nature Communications стаття стверджує, що теплий і вологий клімат міг протриматися на Марсі значно довше, ніж це вважалося раніше. Це суттєво впливає на оцінки того, наскільки реально знайти на ньому життя зараз.
Щодо того, що на самому початку існування Марса на ньому була рідка вода і значно щільніша, ніж зараз, атмосфера, вчені дійшли згоди вже давно. А от щодо того, коли саме все це закінчилося, висловлюються дуже різні оцінки. Проте найчастіше говорять про 4,1 млрд років.
І саме цю цифру поставили під сумнів у новому дослідженні. На думку його авторів, теплий клімат на Марсі зберігався принаймні до 3,9 млрд років тому. Головна причина так вважати — нові оцінки того, коли на Червоній планеті зникло глобальне магнітне поле.
Магнітне поле планети зупиняє важкі заряджені частинки, що летять від Сонця. Якби його не було на Землі, то вони б врізалися у атмосферу, руйнували б молекули, а окремі атоми губилися б у космосі. Саме така доля спіткала більшу частину атмосфери та води на Марсі.
Марсіанське динамо
Джерелом магнітного поля планети є її тверде ядро, обертання якого відбувається з трохи відмінною від решти маси швидкістю. Це називається ефектом динамо. Так колись було і на Марсі. Проте марсіанський «електромотор» зупинився на самому початку існування планети.
Принаймні такий висновок вчені раніше робили на основі дослідження найдавніших кратерів Червоної планети. Коли велике небесне тіло врізалося у неї, то породи плавилися. Якщо в цей момент існувало якесь магнітне поле, то воно мало б «законсервуватися» у породах, зробивши магнітними і їх.
Проте магнітні поля старих марсіансьих кратерів надзвичайно слабкі. І саме це змусило науковців повірити, що коли вони утворилися, марсіанське динамо вже ослабло. Однак у новому дослідженні доводиться, що це не так.
Вчені використали потужний мікроскоп і ще раз дослідили структуру знаменитого марсіанського метеорита Allan Hills 84001. Вони дійшли висновку, що насправді він таки зазнав достатньо сильного намагнічування, просто саме в цей момент поле Марса змінило свою полярність і це прийняли за його відсутність.
За матеріалами phys.org