Марс і комета ZTF: рідкісне «побачення»

Якщо комета має видимий блиск менше 3-ї зоряної величини, найчастіше вона виглядає як слабка туманна пляма на небі й не дуже кидається в очі. Тим, хто лише почав займатись астрономією, знайти її досить важко. Але допомогти в цьому можуть яскраві зірки та планети, біля яких іноді проходять «хвостаті гості». Саме це станеться 10-11 лютого з кометою C/2022 E3 (ZTF). У ці дні вона проектуватиметься на небесну сферу недалеко від Марсу.

10 лютого біля 9-ї години вечора комета ZTF перебувала на небі приблизно у 2° вище Червоної планети, маючи блиск трохи слабше 6ᵐ. Їх легко було побачити в одному полі зору невеликого бінокля. Найбільше видиме зближення відбудеться 11 лютого біля другої години дня за київським часом. Реальна відстань від Землі до Марсу в цей момент складе 0,975 а.о. (146 млн. км), до комети — 0,436 а.о. (65 млн. км), тобто у просторі їх розділятиме понад 80 млн км. Обидва небесних тіла зараз рухаються сузір’ям Тільця. Для астрофотографів, які вирішать відзняти рідкісне «небесне побачення», неабияким викликом стане велика різниця блиску об’єктів, що складатиме понад 6 зоряних величин, тобто світловий потік від них відрізнятиметься майже в 400 разів.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

11 лютого астрономічні сутінки в Києві почнуться приблизно о 18:20. До цього часу комета ще не встигне далеко «відповзти» від Марсу — видима відстань між ними не сильно перевищуватиме один градус. Тепер їх буде видно в одному полі не лише бінокля, але й невеликого телескопа. Місяць у цей день сходитиме після 11-ї годині вечора (10 лютого — на годину раніше), тож у разі відсутності хмар ми матимемо майже 5 годин нормального темного неба, щоб помилуватися цим рідкісним «небесним побаченням».

Комета C/2022 E3 (ZTF) біля Капелли (α Візничого). Джерело: Michael Jäger

Але на цьому зближення «хвостатої гості» з яскравими небесними тілами не закінчаться. Ввечері 14 лютого вона пройде у 1,5° східніше Альдебарана (α Тільця) — найяскравішої зірки зодіакального поясу, що понад 200 тисяч років тому була також найяскравішою зіркою всього нічного неба. Сумарний блиск комети ZTF у цей день впаде до 7-ї величини.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів