Mars Express зазнімкував річкові долини Червоної планети

Коли в середині 1960-х років космічні апарати передали перші зображення марсіанської поверхні, це стало великим розчаруванням як для багатьох учених, так і для простих людей. Стало зрозуміло, що Марс — холодний і пустельний світ, який навряд чи є населеним.

Однак у міру продовження досліджень з’ясувалося, що сусідня планета була такою не завжди. Мільярди років тому вона мала набагато щільнішу атмосферу і сприятливіший клімат. Наразі вчені виявили безліч слідів, залишених потоками води, які колись протікали марсіанською поверхнею.

Мережа висохлих річкових долин на Марсі. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Як приклад можна навести знімки, зроблені європейським зондом Mars Express. Він зафіксував мережу висохлих річкових долин у південних високогір’ях Марса. Цей регіон розташований на схід від 467- кілометрового ударного кратера Гюйгенс і на північ від рівнини Еллади.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Аналіз топографії свідчить про те, що марсіанські річки тут текли з півночі на південь. На думку вчених, це відбувалося 3,5 — 4 млрд років тому. Потоки води сформували долини шириною до 2 км і глибиною до 200 м. Надалі вони піддавалися сильній ерозії. Її сліди особливо яскраво виражені по краях долин.

Топографічна карта регіону, де апарат Mars Express зазнімкував мережу висохлих річкових долин. Джерело: Topography: NASA MGS MOLA Science Team; Map compilation: Freie Universitat Berlin

З висоти марсіанська річкова мережа чимось нагадує гілки, що розходяться від головного стовбура. Таку структуру називають дендритною. Приклади подібних дренажних систем можна знайти і на Землі. Вважається, що у випадку з Марсом мережа розгалужених каналів була утворена комбінацією стоку води з центрального річища та сильних атмосферних опадів. Потужні потоки прорізали прилеглу місцевість, сформувавши новий ландшафт.

Головне питання полягає в тому, що було основним джерелом водних потоків. Вчені висунули безліч гіпотез з цього приводу — від виходу на поверхню підземних вод до льодовиків, що розтанули внаслідок вулканічної активності. Але одне можна сказати напевно — у ті часи Марс набагато сильніше нагадував Землю. Якщо на Червоній планеті колись і було життя, його сліди потрібно шукати в осадових відкладеннях тієї епохи.

За матеріалами http://www.esa.int

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів