Майбутня наднова: астрономи вперше отримали детальне зображення зорі в іншій галактиці

Вперше в історії астрономам вдалося отримати детальне зображення зорі за межами Чумацького Шляху. Вона розташована на відстані 160 тисяч світлових років від Землі і являє собою червоний надгігант.

Перший в історії детальний знімок зорі в сусідній галактиці. На ньому зображений червоний надгігант WOH G64. Джерело: ESO/K. Ohnaka et al.

На сьогодні астрономам вдалося отримати кілька десятків зображень поверхонь інших зір, на яких можна розрізнити окремі деталі. Здебільшого це зорі-гіганти, розміри яких у сотні, а то й тисячі разів перевершують розмір нашого Сонця. Однак ще донедавна завдання отримання аналогічного зображення зорі, яка розташована в іншій галактиці, здавалося практично нездійсненним.

Усе змінилося завдяки технічним можливостям інтерферометра Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (VLTI). Він забезпечив настільки надзвичайну чіткість знімків, що її вистачило для отримання зображення зорі в іншій галактиці.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Метою VLTI стала зоря WOH G64. Вона розташована у Великій Магеллановій Хмарі — найбільшій із галактик-супутників Чумацького Шляху (утім, результати нещодавніх досліджень свідчать, що, можливо, це не так, і вона просто пролітає повз). WOH G64 являє собою справжнього гіганта. Вона у дві тисячі разів більша за Сонце. Настільки значні розміри пояснюються тим, що вона вже вступила у фазу вмирання. WOH G64 вичерпала запаси водневого палива і почала стрімко розширюватися, перетворившись на червоного надгіганта.

Реконструкція зовнішнього вигляду червоного надгіганта WOH G64. Джерело: ESO/L. Calçada

Порівнявши знімок VLTI з попередніми спостереженнями WOH G64, фахівці з подивом виявили, що за останнє десятиліття зоря стала тьмянішою. Це пов’язано з тим, що вона зробила викид великої кількості матеріалу, який сформував навколо неї витягнутий пиловий кокон. Форма цього кокона теж стала несподіванкою для астрономів. Ґрунтуючись на попередніх спостереженнях і комп’ютерних моделях, вони вважали, що він має бути іншим. На думку астрономів, яйцеподібна форма кокона може бути пояснена або процесом скидання гігантом зовнішніх шарів своєї атмосфери, або впливом ще не відкритого компаньйона.

За словами наукової групи, оскільки зоря стає дедалі тьмянішою, отримати її нові зображення буде дедалі складніше й складніше. Проте вони сподіваються, що після запланованого оновлення, VLTI впорається з цим завданням.

Інтерес дослідників до WOH G64 цілком закономірний. Це одна з найбільш екстремальних зір у своєму роді, і будь-яка різка зміна може наблизити її до вибухового кінця. Річ у тім, що процес скидання зовнішніх шарів — це остання стадія перед тим, як червоний надгігант колапсує і стане надновою. Не дивно, що астрономи хочуть дізнатися про неї якомога більше і побачити, яких змін зазнають гігантські зорі перед своєю смертю.

За матеріалами ESO

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів