Людина-ракета на найшвидшому космічному апараті: як українець потрапив на золоту платівку Voyager

Сьогодні ми відзначаємо 46-ту річницю з дня запуску Voyager 1. Він увійшов в історію, як перший і найшвидший космічний апарат, що вийшов у міжзоряний простір, а також як найвіддаленіший від Землі об’єкт, зроблений руками людини. Voyager 1 уже віддалився більш ніж на 24 млрд км від нашої планети. Зараз випущеному з Землі сигналу потрібно майже 22,5 години, щоб досягти апарата.

Voyager 1, а також його брат-близнюк Voyager 2, прямують до зірок не з порожніми руками. На той випадок, якщо в далекому майбутньому їх підберуть представники будь-якої інопланетної цивілізації, на їхньому борту є послання. Але мало хто знає, що в це послання потрапив і відомий уродженець України.

Послання для інопланетян

Послання Voyager являє собою запис, зроблений фонографічним чином на позолоченій мідній платівці. Його упаковано всередину захисного футляра, який закріплений на корпусі кожного апарата. На його оболонці вигравіювана схема, що зображає порядок відтворення послання, спосіб перетворення сигналів на зображення, схема випромінювання атома водню (для отримання одиниць виміру, що використовуються в посланні), а також пульсарна карта, що дає змогу визначити місце розташування Сонця в Чумацькому Шляху.

Золота платівка Voyager та її захисний футляр. Джерело: NASA

Підбором вмісту платівки займалася спеціальна комісія, яку очолював знаменитий Карл Саган. Вона ставила своїм основним завданням показати Всесвіту, якою була наша планета та її мешканці.

Що ж потрапило на платівку? Значну її частину займає музика. Автори послання вважали, що вона може передати інопланетянам уявлення про нашу естетику, філософію та почуття. У посланні Voyager знайшлося місце як класичній західній, так й азійській музиці, а також творам з інших куточків земної кулі. На платівку також було нанесено звернення президента США та генсека ООН, привітання 55 мовами (включно з українською), а також добірку різних звуків нашої планети та навіть запис мозкових хвиль.

Інженери NASA встановлюють золоту табличку на корпус зонда Voyager. Джерело: NASA

Але все ж, найвідомішою частиною послання Voyager стали 116 світлин, які мають дати прибульцям базове уявлення про Сонячну систему, Землю, людей, нашу культуру та техніку. І на цих знімках, які просто зараз прямують до зірок, можна знайти відомого українця.

Найшвидша людина світу на найшвидшому космічному апараті

Річ у тім, що на одному зі знімків на платівці Voyager зображений уродженець нашої країни Валерій Борзов, який займає провідне місце в забігу на 200 метрів. Знімок був зроблений на Мюнхенській олімпіаді 1972 року, на якій він завоював дві золоті та одну срібну медаль. Після цього тріумфу Борзова стали називати найшвидшою людиною світу та людиною-ракетою. Тож цілком символічно, що його світлина потрапила на борт найшвидшого космічного апарата в історії.

Розміщена на золотій платівці Voyager світлина, що демонструє Валерія Борзова, який займає провідне місце в олімпійському забігу. Джерело: NASA

З нагоди чергової річниці запуску апаратів Voyager, редакція The Universe Space Tech зв’язалася з Валерієм Борзовим і взяла у нього коментар з приводу знаменитого знімка.

Шановний Валерію Пилиповичу, світлина вашого олімпійського забігу записана на платівці з посланням для позаземних цивілізацій, що знаходиться на борту знаменитих апаратів Voyager. Коли ви вперше дізналися про це?

Я дізнався про це випадково з засобів масової інформації.  Коли апарат запустили у 1970-х роках, я про це не чув. Інформація дійшла до мене трохи пізніше з іноземної преси.

Чи зв’язувалася з вами NASA, чи якісь офіційні особи з приводу світлини?

Ні, звернення до мене не було. Вони самі прийняли це рішення.

Основне завдання послання Voyager — показати, якою була наша планета, передати її образ. Ви єдиний українець, якому випала честь представляти Землю. Що ви думаєте з цього приводу?

Я не думаю, що NASA розглядала питання приналежності мене до якоїсь країни. Я так підозрюю, що це рішення було прийнято через враження від моєї перемоги. Ця подія була дуже резонансною і саме це могло вплинути на NASA. На тій фотографії є представники різних країн, в тому числі і я.

Хочу сказати, що надсилання цього фото — велика честь, адже вона на довгі роки фіксує досягнення спортсменів з України. Звичайно, тоді був Радянський Союз. Але про мене ще тоді уточнювали, що я з Києва.

***

Апарати Voyager розвинули достатню швидкість, щоб назавжди покинути Сонячну систему. Приблизно через 40 тисяч років, Voyager 1 наблизиться на відстань у 1,6 світлового року до зорі Gliese 445. Через 260 тисяч після цього апарат пройде на відстані менше світлового року від червоного карлика TYC 3135-52-1. Що стосується Voyager 2, то через 42 тисячі років він наблизиться на відстань у 1,7 світлового року до червоного карлика Росс 248.

Наразі неможливо передбачити, чи вдасться якійсь цивілізації перехопити Voyager і прочитати їхні послання, або ж вони так і будуть продовжувати свою нескінченну подорож Чумацьким Шляхом.

Довідка

Валерій Борзов народився 20 жовтня 1949 року в місті Самбір Львівської області. Він брав участь у Літніх Олімпійських іграх 1972 і 1976 року, вигравши дві золоті, одну срібну та дві бронзові медалі. Також на рахунку Борзова чотири титули чемпіона Європи та сім титулів чемпіона Європи в закритих приміщеннях. З 1990 до 1998 року він був президентом НОК України, з 1996 до 2012 року обіймав посаду президента Федерації легкої атлетики України, з 1994 року є членом Міжнародного олімпійського комітету.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник
Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії 
Вийшла безплатна ознайомча версія українського дизельпанку про галичан у космосі Sand
З першого разу: вежа Mechazilla успішно зловила прискорювач Super Heavy
Спіймай мене, якщо зможеш: пряма трансляція п’ятого польоту Starship
У розв’язанні задачі трьох тіл знайшли «острови стабільності»
Вчені відтворили звук магнітного перевороту Землі 41 000 років тому
Де позаземні цивілізації у Всесвіті: вчені висловили тривожне припущення