Галактика Боде очима телескопа Spitzer

Новини астрономії, астрофізики та космології

На цьому зображенні, отриманому інфрачервоною обсерваторією Spitzer, зображена галактика M81, також відома як галактика Боде. Вона розташована в сузір’ї Великої Ведмедиці на відстані близько 12 млн світлових років від Чумацького Шляху.
Її видима зоряна величина становить близько 7m. За ідеальних умов спостережень досвідчений астроном із гострим зором може побачити її на нічному небі без допомоги телескопа чи бінокля. Це робить M81 найдальшим об’єктом, теоретично помітним неозброєним оком.

Інфрачервоне зображення галактики M81 отримане телескопом Spitzer. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Як і Чумацький Шлях, M81 є спіральною галактикою. Її діаметр становить 90 тис. світлових років, що трохи менше розміру нашої зоряної системи. Вона має активне ядро ​​— вважається, що в ньому ховається надмасивна чорна діра з масою близько 70 млн сонячних.

M81 стала одним із перших об’єктів, сфотографованих космічною обсерваторією Spitzer. На честь 16-річчя запуску телескопа NASA повернулася до цього знімку, опублікувавши його оновлену версію. Під час її створення використовувалися результати додаткових спостережень та останні методи обробки зображень.

Підсумкова фотографія складена зі знімків, зроблених камерою IRAC на довжинах хвиль 3,6, 4,5 мкм та 8 мкм (зображених відповідно умовним блакитним, синьо-зеленим та зеленим кольором), а також фотометром MIPS на довжині хвилі 24 мкм (червоний колір).

Спектральна лінія 3,6 мкм показує розподіл зір у галактиці. У лінії 8 мкм починає домінувати випромінювання, що випускається частинками пилу, які складаються з кремнію, вуглецевих зерен та поліциклічних ароматичних вуглеводнів. Під дією потужного випромінювання прилеглих світил порошинки нагріваються і перевипромінюють енергію далекої частини інфрачервоного діапазону. Суміш із пилу та міжзоряного газу є «сировиною», з якої у майбутньому сформуються нові зорі та планети.

За матеріалами: https://www.nasa.gov