LRO зазнімкував сліди нещодавньої вулканічної активності на Місяці

Космічний апарат LRO зазнімкував незвичайну підняту область на дні кратера Аристарха. На думку планетологів, вона могла сформуватися внаслідок відносно недавньої вулканічної активності.

Зазнімкована LRO незвичайна формація на дні кратера Аристарха. Імовірно вона має вулканічне походження. Джерело: NASA/GSFC/Intuitive Machines

Коли ми дивимося на Місяць, перше, що впадає в око — його моря. Так називають характерні темні ділянки, що займають майже третину видимої сторони супутника. Вони являють собою величезні базальтові рівнини, що сформувалися в результаті грандіозних вивержень, які вирували на Місяці мільярди років тому.
До недавнього часу вважалося, що місячний вулканізм почав сходити нанівець приблизно 3 млрд років тому і до нашого часу повністю припинився. Однак після того, як на орбіту навколо Місяця вийшов апарат LRO, він зазнімкував безліч вельми незвичайних форм рельєфу, які отримали позначення IMP (Irregular Mare Patches). Одна з них якраз зображена на представленому вище знімку.
Планетологи ведуть палкі суперечки з приводу IMP. За найпопулярнішою версією, вони мають вулканічне походження і являють собою застиглі потоки лави. Однак залишається питання про їхній вік, який досить важко визначити. Деякі вчені вважають, що він вимірюється мільярдами років. Інші дослідники вважають, що IMP набагато молодші. На це вказує те, що вони покриті невеликою кількістю кратерів. А зазнімкована LRO формація, розташована всередині кратера Аристарха, чий вік оцінюють лише в кілька сотень мільйонів років. Деякі дослідники намагалися пояснити формування структури наслідками падіння викинутого матеріалу, але цьому суперечить відсутність подібних форм рельєфу в аналогічних кратерах.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Чашу терезів на користь версії, що Місяць усе ще вулканічно активний, можуть схилити дані китайської місії «Чан’е-5». 2021 року вона доставила на Землю зразки порід, зібраних неподалік від гір Рюмкера — ізольованого вулканічного комплексу, які, як вважають, молодші за інші місячні вулкани.

Аналіз зібраних «Чан’е-5» проб показав, що їхній середній вік становить 2 млрд років. Це набагато менше, ніж вік місячних морів. У них також були знайдені окремі намистини вулканічного скла, віком всього в 123 млн років. Це, а також знімки LRO, підтверджують припущення, що й у наші дні на Місяці все ще можуть відбуватися невеликі виверження.

За матеріалами LROC

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів