LRO зазнімкував розсип вторинних кратерів

Група супроводу місії LRO опублікувала кілька знімків, що демонструють розсип вторинних кратерів на місячній поверхні. Вони утворилися від падіння уламків, вибитих під час утворення більшого кратера.

Що таке вторинні кратери

Як відомо, Місяць вкритий безліччю кратерів. Вони утворилися у процесі мільярдів років бомбардування астероїдами та кометами. Але не всі місячні кратери мають однакове походження. Майже всі великі ударні формації утворилися безпосередньо внаслідок падіння небесних тіл. А ось частина дрібних кратерів є вторинними. Вони залишилися після падіння на Місяць уламків, вибитих внаслідок найпотужніших ударів.

Невеликий ударний кратер, розташований поблизу Моря Східного. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Вторинні кратери можна ідентифікувати за їхніми характерними ознаками. Наприклад, викиди V-подібної форми, які вказують на основний кратер, або асиметричних форм, коли край, розташований далі від основного кратера, не так добре сформований, як край, розташований ближче.

Геологічний літопис космічних ударів

Знімки LRO демонструють яскравий первинний кратер, розташований на території Моря Східного (що на західній околиці видимої півкулі Місяця). Від нього виходять характерні промені (вони складаються з викинутого матеріалу), і він оточений цілим полем вторинних кратерів.

Вторинні кратери
Розсип вторинних кратерів на Місяці. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Планетологи можуть використовувати вторинні кратери як своєрідний геологічний літопис для оцінки розміру та швидкості викинутих під час падіння небесного тіла осколків. Найбільший вторинний кратер на знімках LRO був утворений 30-метровим фрагментом. Внаслідок його падіння залишилася вирва діаметром 90 метрів. А відстань вторинних кратерів від первинного дозволяє оцінити швидкість викиду. За розрахунками вчених, вторинні кратери на знімку LRO утворилися внаслідок падіння уламків, що рухалися на швидкості близько 160 м/с.

Варто зазначити, що далеко не вся викинута під час ударів речовина падає на Місяць. Деякі уламки набирають другу космічну швидкість і назавжди відлітають у міжпланетний простір. Частина їх потім випадає Землю як місячні метеорити.

Нагадаємо, що недавно LRO сфотографував місячний термінатор.

За матеріалами https://www.lroc.asu.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine