Група супроводу місії LRO опублікувала нове зображення місячної поверхні. Цього разу в поле зору камери апарата потрапив Меран Т — згаслий вулкан, розташований на видимому боці супутника в Океані Бур.
Діаметр основи купола Меран Т складає 7 км, а висота — 800 метрів. Знімок LRO демонструє, розташовану на його вершині велику кальдеру, діаметр якої дорівнює 3,8 км, а глибина досягає 450 метрів.
Неважко помітити, що Меран Т помітно яскравіше, ніж навколишня поверхня. Це зумовлено тим, що рівнини Океану Бур складені з багатих на залізо темних базальтів, у той час, як його схили покриті застиглою лавою, яка відрізняється високим вмістом діоксиду кремнію та має більше альбедо (відбивну здатність).
На думку вчених, Меран Т утворився до того, як Океан Бур покрився базальтовими відкладеннями, які сховали всі сліди, виверженого ним, попелу та пилу. Його центральна кальдера виникла внаслідок обвалення жерла на останніх стадіях одного з вивержень.
Варто зазначити, що для Місяця загалом більш характерний саме базальтовий вулканізм. Проте, в доставлених експедиціями Apollo зразках, були знайдені й сліди кремнієвих матеріалів. Це поставило перед науковцями питання про механізм їхнього формування. Річ у тім, що на Землі кремнієва лава характерна для вулканів Тихоокеанського вогняного кільця. Її формуванню сприяють особливі тектонічні умови та найвищий вміст води у гірських породах. Однак на Місяці відсутня, як тектоніка плит, так і багаті водою відкладення.
Щоб відповісти на це питання, NASA планує надіслати на Місяць апарат Lunar-VISE. Його метою стане вивчення одного з куполів Грютхейзена, який також є кремнієвим вулканом. Планується, що Lunar-VISE буде доставлений у 2025 році однією з приватних місій, яка реалізується в межах програми CLPS (Commercial Lunar Payload Services).
Раніше ми розповідали про те, як LRO зазнімкував Прямий Хребет.
За матеріалами https://www.lroc.asu.edu
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine