LRO показав ударний розплав на Місяці

Група супроводу місії LRO опублікувала зображення незвичайної ділянки місячної поверхні. На ньому відображений ударний розплав.

Застиглий ударний розплав на Місяці. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Комети та астероїди зазвичай врізаються в Місяць на швидкості, що перевищує 12 км/с. Під час таких подій виділяється величезна кількість енергії. Вона перетворюється на тепло, яке, зазвичай, повністю випаровує імпактор, і навіть розплавляє породи у місці удару.

Ударний розплав, що утворюється під час таких подій, розбризкується вгору по стінках кратера (а також з кратера), а потім каскадом стікає вниз на дно, покриваючи його і стікаючи у западини. Образно його можна порівняти з миттєвою лавою. Ударний розплав створює потоки, що нагадують лавові потоки Землі. Вони складаються з того самого типу матеріалу — розплавленої силікатної породи.

Знімок LRO показує приклад такого розплаву. Він покриває північно-західну частину дна безіменного 105-кілометрового кратера на звороті Місяця (він розташований на північно-східній околиці гігантського ударного басейну Південний полюс — Ейткен). Застиглий розплав має ширину від 2 до 8 км та простежується на відстані близько 18 км від стіни кратера. У частині потоку, що нагадує лопаті, товщина відкладень перевищує 50 метрів.

Стрілка вказує на положення застиглого ударного розплаву. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Судячи зі стану поверхні, зазнімкований LRO, потік має давній вік. Водночас більша частина основної ударної формації помітно еродована і покрита великою кількістю дрібніших кратерів, у той час, як розплав здається відносно недоторканим. У зв’язку з цим, планетологи підозрюють, що він може бути не пов’язаний саме з цим кратером. Можливо, його джерелом є розташований за 450 км на північний захід ударний басейн Аполлон або розташоване за 750 км на північний схід Море Східне.

Ви також можете почитати про виявлення «сонячної води» на Місяці.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine