Огляд неба LAMOST DR9 містить 1547 компактних галактик. 1417 із них астрономи спостерігали вперше. Вчені вказують на велику кількість зоряних систем, які належать до класів з екзотичними назвами: «зелений горошок», «чорниця» та «пурпурові виноградини».
Нові компактні галактики від LAMOST
Китайські вчені, базуючись на результатах огляду неба LAMOST DR9, опублікували дані про 1347 компактних галактик. 1417 із них спостерігалися вперше. Ще п’ятнадцять років тому людство нічого не знало про цей тип об’єктів, а тепер їхня кількість вимірюється сотнями.
У статті, опублікованій у The Astrophysical Journal, наводяться не тільки дані про відкриття, але й характеристики компактних галактик. Усе це — відносно невеликі об’єкти, які мають масу від 310 тис. до 10 млрд сонячних мас. Найбільш віддалена з цих зоряних систем розташована на відстані 9 млрд світлових років від нас.
З 1417 нових компактних галактик 739 належать до класу «зелений горошок», 270 — до «чорниць», а 388 — до «пурпурових виноградин». Такі дивні назви ці класи зоряних систем відносно нещодавно отримали за свій зовнішній вигляд. Зазвичай ці об’єкти перебувають на значних відстанях від нашої Галактики, тому до XXI століття про них ніхто нічого не знав.
«Зелений горошок» та інші типи екзотичних галактик
Назви типів компактних галактик можуть видатися смішними, однак до них варто ставитися максимально серйозно. Адже їхній розподіл у космосі свідчить, що вони були надзвичайно розповсюдженими на ранніх стадіях існування Всесвіту.
Найкраще вивченим типом компактних галактик з перелічених є «зелений горошок». На світлинах вони справді нагадують цей ботанічний об’єкт. Ці зоряні системи мають масу від одного до десяти відсотків від маси Чумацького Шляху. При цьому темпи зореутворення у них можуть бути вдесятеро більше, ніж у нашій Галактиці. Крім того, вони відрізняються вкрай низькою металічністю.
Іншим екзотичним типом галактик є «чорниці». Це зовсім маленькі зоряні системи. Їхня маса приблизно у 3000 разів менша за масу Чумацького Шляху. За розмірами вони наближені скоріше до кульових скупчень, але їхня структура нагадує великі галактики.
«Пурпурні виноградини» займають проміжне становище між «чорницями» та «зеленим горошком». Вони мають такий самий розмір, як і галактики, названі на честь зелених кульок. Але при цьому їхня маса становить приблизно 0,2 відсотка від маси Чумацького Шляху.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine