Китайці привчили риб до невагомості

Уже місяць риби-зебри живуть на китайській космічній станції «Тяньгун». Загалом вони добре пристосувалися до невагомості, але демонструють дивну поведінку, яка може свідчити про їхню дезорієнтацію.

Риби-зебри
Риби-зебри. Джерело: www.smithsonianmag.com

Риби-зебри на космічній станції

Китайські астронавти на борту космічної станції «Тяньгун» повідомляють, що чотири риби-зебри, які перебувають там разом із ними, вже місяць живі та добре почуваються. Вони перебувають у невеликому акваріумі й загалом вже звикли до мікрогравітації.

Поки що рибам-зебрам вдається виживати, але вони демонструють деякі ознаки дезорієнтації. Астронавти Є Гуанфу, Лі Конг і Лі Гуансу повідомили про випадки плавання риб черевцем догори, назад і круговими рухами, що свідчить про те, що мікрогравітація все ж впливає на їхню просторову орієнтацію.

Риб запустили в космос на борту корабля «Шеньчжоу-18», який доставив їх та партію рогозу на орбіту 25 квітня 2024 року. Метою проєкту є створення самопідтримуваної екосистеми та вивчення впливу мікрогравітації й космічної радіації на розвиток цих видів.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Кращий об’єкт для спостережень

Риби-зебри мають низку переваг як експериментальний об’єкт. Короткий цикл розмноження і розвитку, прозорі яйця дозволяють вченим швидко й ефективно вивчати їх, а генетика має певну схожість з людською, що потенційно може дати знання, що стосуються здоров’я людини.

Геном риб-зебр повністю секвенований, і саме тому їх широко використовують у наукових експериментах на Землі. Спостереження за поведінкою цих добре вивчених істот у такому екстремальному середовищі може багато чого розповісти про життя і розвиток хребетних різних видів під впливом мікрогравітації.

Астронавти на борту «Тяньгун» регулярно годують риб і відбирають проби води, а камери дозволяють вченим на Землі спостерігати за акваріумом. Поки що жодних серйозних проблем у їхньому житті не виявлено.

Вплив умов космосу на живі організми

Це не перший випадок, коли риби побували в космосі. Починаючи з 2012 року, японський дослідницький проєкт доставив на Міжнародну космічну станцію медаку і рибу-зебру для вивчення в аналогічному водному середовищі. Результати цих досліджень показали, що щільність кісткової тканини риб зменшилася всього за десять днів. Астронавти теж відчувають подібні ефекти на орбіті, хоча і не в такі короткі терміни, і їх можна дещо пом’якшити за допомогою суворих фізичних вправ.

Здоров’я і стійкість тваринного світу в космосі є ключовою сферою досліджень для підготовки космічних польотів з людьми на борту. Якщо ми збираємося у довготривалі космічні місії, такі як ті, що необхідні для досягнення Марса, то розуміння біологічних наслідків космічних подорожей є життєво важливим.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів