Китай запустив твердопаливну ракету з морської платформи

Китайська компанія China Rocket вранці 9 грудня запустила з морської платформи у Жовтому морі твердопаливну ракету «Цзелун-3». Вона вивела на орбіту 8 супутників, розроблених різними компаніями Піднебесної.

Старт «Цзелун-3
Старт «Цзелун-3. Джерело: CASC

Успішний запуск супутників

Китай успішно запустив чотириступеневу твердопаливну ракету «Цзелун-3» із мобільної платформи «Тай Рю» у Жовтому морі. Сталося це 9 грудня о 8.35 за київським часом. Ракету розробила китайська компанія China Rocket.

Загалом на орбіту вивели 14 супутників. Вісім із — апарати Jilin-1 Gaofen 03D 44-50, розроблені компанією Changguang Satellite Technology, яка займається дистанційним зондуванням. Ще один — апарат Jilin-1 Pingtai 01A01, — розроблений цією ж компанією, є експериментальною платформою для розміщення датчиків спостереження.

Крім цього, «Цзелун-3» вивела в космос низку інших апаратів: Fengtai Shaonian-2 (CAS-5A), Head-2H, два супутники Golden Bauhinia-1, Tianqi-07, та Torch-1. Останній є першим науковим супутником приватної компанії Rocket Pi.

Ракета «Цзелун-3» та її розробники

Цей запуск «Цзелун-3» є лише другим для China Rocket. Перший відбувся ще 2019 року. Тоді це була ракета «Цзелун-1». А от запуск твердопаливної «Цзелун-2», яка за своїми можливостями дуже схожа на розроблену державними підприємствами «Чанчжен-11», чомусь так і не відбувся.

«Цзелун-3» здатна виводити 1500 кг вантажу на сонячно-синхронну орбіту висотою 500 км. За своїми розмірами та формою носового обтічника дуже схожа на розроблену Китайською академією наук ZK-1A.

У такій схожості конструкцій немає нічого дивного, адже China Rocket насправді є дочірньою компанією Китайської академії космічних наук та технологій (CASС), яка є головним розробником усіх ракет для державної космічної програми Піднебесної.

Сьогодні ж China Rocket заявила про початок роботи над новою твердопаливною ракетою «Цзелун-4». Її двигун матиме тягу у 500 тонн. Саме такий рушій випробувала вже згадана CASC у 2021 році.

Плавучий космодром та твердопаливні ракети Китаю

Раніше Китай уже запускав з моря твердопаливну ракету «Чанчжен-11», але тоді старт був «холодним»: її спочатку вистрілили з контейнера, а вже потім увімкнули двигун. «Цзелун-3» стала першою китайською ракетою, що здійснила «гарячий» старт з морської платформи, й це примушує замислитися про дві речі.

Перша — це явна зацікавленість Китаю у твердопаливних ракетах. Західні країни не приділяли їм особливої уваги, адже, попри простоту і дешевизну, керувати ними вкрай важко. Схоже, що Піднебесна таки змогла дати їм раду.

Друга річ полягає в освоєнні Китаєм плавучих платформ для старту. Як і твердопаливні ракети, це рішення підходить переважно для невеликих місій. Але воно дозволяє Китаю розвантажити свої основні космодроми й таким чином наростити кількість запусків.

До речі, нинішній старт «Цзелун-3» став для Китаю вже 58-м космічним запуском цього року. Тим самим Піднебесна побила свій минулорічний рекорд з їхньої кількості.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine


Новини інших медіа
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів
Інженери пропонують дешевий апарат для розвідки планет
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів