Китай запустить місію з доставлення проби ґрунту квазісупутника Землі у 2025 році

У 2025 році Китай запустить місію «Тяньвень-2», метою якої стане доправлення на Землю проби ґрунту астероїда Камоалева. Про це повідомив заступник голови Китайського національного космічного управління (CNSA) Бянь Чжиган.

Місія до квазісупутника Землі

Астероїд Камоалева був відкритий у 2016 році. Це відносно невеликий космічний кругляк, чий діаметр становить близько 40–50 метрів. Камоалева привернув увагу астрономів тим, що є квазісупутником Землі. Так називають об’єкти, які перебувають в орбітальному резонансі 1:1 з нашою планетою, що дає їм змогу залишатися поблизу неї протягом багатьох орбітальних періодів.

Астероїд Камоалева в уявленні художника. Джерело: Addy Graham/University of Arizona

Інша цікава особливість Камоалева полягає в тому, що його спектр абсолютно не схожий на типові навколоземні астероїди. Найбільше він нагадує зразки місячних порід, доставлені учасниками експедиції Apollo 14. Вчені висунули припущення, що він може являти собою уламок, вибитий з поверхні Місяця в результаті потужного зіткнення.

Саме тому Камоалева був обраний як основна ціль для місії «Тяньвень-2». Космічний апарат буде запущений у 2025 році за допомогою ракети «Чанчжен-3B». Після того як «Тяньвень-2» досягне астероїда, він ретельно вивчить його, потім спробує закріпитися на його поверхні. Взявши пробу ґрунту, зонд від’єднається від Камоалеви і зробить маневр, який виведе його на траєкторію прольоту Землі. Досягнувши нашої планети, «Тяньвень-2» скине капсулу із зібраними зразками. Очікується, що це станеться 2028 року.

Місія «Тяньвень-2» (концепт). Джерело: CNSA

Після цього зонд попрямує в Головний пояс астероїдів до 300-метрового об’єкта, відомого під позначенням 311P/PANSTARRS. Його головною особливістю є наявність кометоподібного хвоста. У вчених є різні припущення про природу цього небесного тіла. Згідно з однією теорією, насправді він являє собою комету. За іншою, хвіст складається з матеріалу, який був викинутий з поверхні тіла внаслідок його швидкого обертання. «Тяньвень-2» повинен буде досягти 311P/PANSTARRS у середині 2030-х років.

Китайські місії до Місяця, Марса й Урана

Бянь Чжиган також розповів про графік запуску наступних міжпланетних місій Піднебесної. У 2026 і 2028 роках до південного полюса Місяця вирушать апарати «Чан’е-7» і «Чан’е-8». Перший досліджуватиме навколишнє середовище та шукатиме воду, другий — проводитиме експерименти з використання місцевих ресурсів.

Наприкінці 2028 року очікується запуск місії «Тяньвень-3». Вона повинна буде взяти пробу марсіанського ґрунту, і потім доставити її на Землю.

На 2030 рік заплановано запуск місії «Тяньвень-4». Вона складається з двох апаратів. Перший буде оснащений сонячними батареями та призначений для вивчення Юпітера. Він вийде на орбіту навколо планети у 2034 році. Метою другого, меншого за розмірами й оснащеного радіоізотопним джерелом живлення зонда, стане Уран. Він здійснить проліт сьомої планети у 2045 році.

За матеріалами Spacenews