Китай та Франція запустять супутник для дослідження гамма-сплесків

Франція готується переправити у Китай два астрономічних інструменти, які будуть встановлені на супутнику SVOM. Дві країни вже кілька років розробляють його для дослідження гамма-сплесків. Старт має відбутися у грудні.

Супутник SVOM
Супутник SVOM. Джерело: www.space.com

Франція готова передати Китаю телескопи

Франція та Китайська Народна Республіка з 2014 року розробляють супутник Space-based multi-band astronomical Variable Objects Monitor (SVOM), призначений для дослідження космосу у високоенергетичних діапазонах.

Головним підрядником з боку Китаю є Китайське національне космічне управління (CNSA). Воно відповідає за виготовлення самої супутникової платформи та телескопу, що працюватиме у видимій частині спектра. Франція представлена Національним центром космічних досліджень (CNES). Саме ця організація відповідає за створення двох наукових інструментів, які будуть розміщені на апараті.

Сам супутник вагою 930 кг тільки планується до запуску з космодрому на півдні Китаю. Очікується, що його виведуть на орбіту за допомогою ракети «Чанджен-2С». Але два французькі телескопи: ECLAIR, що працюватиме у гамма-діапазоні, та MXТ, що досліджуватиме мікрохвильове випромінювання, вже готові до відправлення у Китай.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2022 (188)

До товару

Крім названих організацій, у проєкті також беруть участь Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie (IRAP) у Франції, Національна астрономічна обсерваторія Китаю (NAOC), Інститут фізики високих енергій (IHEP) у Китаї, а також Лестерський університет у Великій Британії та Національний автономний університет Мексики (UNAM).

Що досліджуватиме SVOM

SVOM зможе досліджувати численні явища, які можна побачити у космосі в гамма- та рентгенівському діапазонах. Але основною його метою будуть гамма-сплески. Це одні з найпотужніших явищ у Всесвіті, які досі лишаються маловивченими через те, що завжди відбуваються несподівано і тривають недовго.

За сучасними уявленнями, причиною гамма-сплесків можуть бути найрізноманітніші явища: злиття нейтронних зір та чорних дір або колапс дуже масивних світил. Досі жодну з цих подій не вдавалося спостерігати в усіх подробицях.

Вчені сподіваються, що завдяки тому, що на SVOM будуть розміщені телескопи, які працюватимуть у різних діапазонах, вони зможуть докладно розгледіти ці процеси та зрозуміти, чому настільки потужний імпульс генерується саме у найбільш енергетичній частині спектра.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів