Підбірка космічних новин до сніданку: компанія Astra розповіла подробиці про свою нову ракету-носій, співробітники NASA не хочуть працювати в Росії, а вчені виростили в місячному ґрунті рослини.
Космічні сили оберуть маленьку ракету для місії «чуйного космосу»
Командування космічних систем планує у серпні укласти контракт на місію Tactically Responsive Space (TacRS-3). Космічні сили США планують обрати невелику пускову установку для запуску корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту в найкоротший термін. Responsive Space — це крилата фраза для швидкого доступу до комерційних ракет-носіїв, які можна швидко інтегрувати з корисними навантаженнями та запускати під час конфлікту чи кризи для заміни пошкодженого супутника чи розширення існуючих сузір’їв. Конгрес передбачив на ці зусилля 50 млн доларів у оборонному бюджеті на 2022 рік. TacRS-3 управлятиметься Програмою запуску ракетних систем Космічних сил. Постачальники, які були попередньо відібрані для участі у програмі Orbital Services Program OSP-4, будуть конкурувати за замовлення.
Партнерство МКС відчуває деякі труднощі через санкції проти росії
У той час як робота Міжнародної космічної станції триває без «серйозних перерв», санкції проти Росії за її вторгнення в Україну починають впливати на деякі види діяльності, заявили радники NASA з безпеки. Ці проблеми включають обмежені можливості для поїздок, пов’язяні з тим, що авіакомпанії скорочують або зупиняють польоти до Москви. Кредитні картки важко чи неможливо використовувати, оскільки банки припиняють операції у Росії. Також стався «добровільний від’їзд» звідти деяких співробітників NASA та членів їхніх сімей, що змусило агентство «керувати персоналом жорсткіше та агресивніше, ніж у минулому». Санкції також мають «периферійний вплив» на внесок Росії у партнерство з МКС. Наприклад, Microsoft призупинила підтримку товарів у РФ.
Китайські військові стривожені можливостями Starlink
Занепокоєння Пекіна перегукується з критикою рогозіним супутникової інтернет-системи південноафриканського мільярдера. Плани SpaceX щодо збільшення угруповання інтернет-супутників Starlink з 12 тис. до 42 тис. «мають привести міжнародне співтовариство у стан підвищеної готовності», попередив China Military Online — новинний сайт, пов’язаний із Центральною військовою комісією, найвищим органом національної оборони КНР.
Новини ринку
Китайська ракетна компанія зазнає третього невдалого запуску поспіль
Спроба орбітального запуску ракети китайського стартапу iSpace зазнала невдачі у п’ятницю, 13 травня, після двох невдалих спроб минулого року. Кадри запуску з’явилися на сайті китайської соціальної мережі незабаром після старту, але офіційні органи витримували період мовчання, що набагато перевищив час, коли аналогічний запуск міг бути оголошений успішним. Збій був підтверджений китайським державним ЗМІ Сіньхуа через чотири години після аварії. Команди розслідують конкретні причини збою.
Ринок космічних транспортних послуг (зростання та перспективи) 2022–2028 рр. (звіт)
У звіті про дослідження представлено фактичний огляд і ретельний аналіз поточних і майбутніх ринкових тенденцій. У звіті Space Transportation Service. Market висвітлюються загальні дані — такі як стратегія розвитку, конкурентне середовище, можливості, ризики, оптимізація ланцюга створення вартості, технологічні досягнення, пропозиції продуктів від ключових гравців і динамічна структура ринку. Детально розглядається оцінка поточних можливостей, а також оцінка взаємозв’язку між попитом і пропозицією та основні проблеми з бізнес-загрозами. Інші фактори — такі як аналіз конкуренції, тенденції та стратегії розширення — включені до звіту про ринок Global Space Transportation Service.
Дослідження BIS показує, що до 2032 року ринок малих ракет-носіїв сягне 4,62 млрд доларів.
Прогнозується, що до 2032 року світовий ринок малих ракет-носіїв сягне 4,62 млрд доларів з погляду виручки за середньорічного темпу зростання 13,34%, йдеться у дослідженні преміальної ринкової аналітики, проведеному BIS Research. З середини 1950-х років ракети-носії малої вантажопідйомності розробляються та експлуатуються по всьому світу. Після 2014 року на ринку SLV спостерігалося експоненційне зростання за рахунок збільшення кількості виробників і постачальників пускових послуг.
Astra розкриває деталі наступної, більшої ракети
Компанія Astra розкрила подробиці про свою нову ракету-носій, яка зможе нести більш важкі вантажі та здійснювати польоти частіше. На заході «День космічних технологій» у штаб-квартирі в Аламеді у штаті Каліфорнія керівники компанії розповіли деякі подробиці про те, що вони називають Launch System 2.0 — систему, яка включає в себе нову ракету під назвою Rocket 4.0. Вона зможе вивести до 300 кг на низьку навколоземну орбіту і 200 кг на сонячно-синхронну орбіту за базовою ціною в 3,95 млн доларів. Навпаки, нинішня ракета Astra Rocket 3.3 може вмістити невелику частину цього корисного навантаження й може запускати лише кілька кубсатів за раз.
SES розглядає можливість прямого супутникового 5G-бізнесу
SES розглядає плани надання послуг 5G безпосередньо на портативні пристрої після порятунку прав на використання спектра для 62 запропонованих супутників зі спливаючим терміном дії. «SES подала заявку через уряд Lux, тому що ми усвідомлюємо потенціал прямого супутникового зв’язку 5G в найближчі роки», — повідомила віце-президент SES із зовнішніх комунікацій Сюзанна Онг електронною поштою.
Цікаве
Вчені успішно вирощують рослини у місячному ґрунті
Експеримент, фінансований NASA, відкриває нові горизонти у дослідженнях рослин. Вчені вперше виростили витривалий і добре вивчений Arabidopsis thaliana у бідному поживними речовинами місячному реголіті. Для свого експерименту дослідники використали всього 12 грамів (кілька чайних ложок) місячного ґрунту, зібраного у різних точках Місяця під час місій Apollo 11, 12 і 17.
Дослідники вирішили посадити арабідопсис, родич зеленої гірчиці, тому що він легко росте і, що найважливіше, добре вивчений. Його генетичний код і реакція на агресивне середовище навіть у космосі добре відомі. Контрольна група насіння була посаджена у грунт із Землі, а також зразки, що імітують місячний і марсіанський грунт. Результат: за два дні все проросло, у тому числі й місячні зразки.
Повернення зразка з Марса: чи може життя Червоної планети заразити Землю?
Чи можуть марсіанські зразки, доставлені на Землю, стати біологічним «гарячим надбанням», яке викликає суспільне занепокоєння з приводу жахливих повзучих істот, що пожирають земну біосферу? За останні десятиліття кілька різних груп наукових експертів зі Сполучених Штатів і всього світу займалися питанням, чи можуть зразки з сусідньої планети становити небезпеку для життя на Землі. Звіти цих груп виявили надзвичайно низьку ймовірність того, що зразки, зібрані в районах Марса, подібні до тих, які досліджуються ровером Perseverance, можуть містити біологічну небезпеку для нашої біосфери.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine