Китай шукає нових партнерів у космосі

На Міжнародному конгресі з астронавтики Китай шукав нових партнерів для своїх місячних місій. При цьому про росію як про країну, разом з якою вони реалізують більшість поточних проєктів, намагалися не згадувати.

Китай пропонує партнерство у космосі
Проєкт китайської місячної бази. Джерело: CNSA

Китай шукає співробітництво у космосі

На Міжнародному конгресі з астронавтики, який нещодавно завершився у Парижі, Китайське національне космічне управління (CNSA) та інші організації країни продемонстрували велику активність. Піднебесна шукає партнерів для своїх майбутніх місій.

Головна увага при цьому присвячена місії «Чан’е-7», яка має сіcти на південному полюсі Місяця, та «Чан’е-8», яка спробує видобувати на ньому ресурси. Китай пропонує іншим країнам орендувати на цих апаратах місце для власного дослідницького обладнання.

На місії «Чан’е-6», яка готується до запуску, вже будуть розміщені шведський детектор негативних іонів, італійський ретрорефрактор, французький прилад для визначення радону та пакистанський кубсат. Також на ньому буде розміщуватися місяцехід Саудівської Аравії вагою всього 10 кг.

Крім того, Китай шукає партнерів для своїх дослідницьких місій у глибокому космосі. «Тяньвень-2» 2025 року полетить до навколоземного астероїда та спробує видобути на ньому зразки. «Тяньвень-3» попрямує на Марс, а «Тяньвень-4» — до Юпітера та Урана. І на усіх цих апаратах досі лишилося місце, яке можуть використати країни, які хочуть стати партнерами Піднебесної.

Про росію не говорять

Найбільший проєкт, який зараз просуває Китай, — це його місячна база, яка має запрацювати на південному полюсі нашого супутника наприкінці 2030-х. Піднебесна рекламує її як майданчик для міжнародної співпраці. При цьому ім’я свого головного партнера у цьому проєкті вона намагається не називати. Ще влітку 2021-го у Санкт-Петербурзі було підписано дорожню карту цього проєкту, де зазначалося, що його співзасновниками на рівних правах є рф та КНР. Але цьогоріч слайди, які використовувалися у тодішніх презентаціях, Китай чомусь коментує словами: «Програма започаткована у Китаї 2014 року».

Звичайно, що головною причиною такої дивної зміни стала війна, розв’язана росією проти України. Тепер будь-яка співпраця з країною-агресоркою є токсичною. Незрозумілим лишається тільки те, що стоїть за мовчанням Китаю про свого нещодавнього партнера.

Те, що дружби у російсько-китайських відносинах немає, відомо давно. Піднебесну цікавлять тільки технології та виробничі потужності. Але чи справді вони поставили хрест на країні, яка давно вже не може запустити в космос нічого нового, і шукають нових друзів — залишається загадкою. Зрештою, потім може виявитися, що місячна база так і лишилася їхнім спільним проєктом.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine