Китай має намір запустити місію з доставлення марсіанського ґрунту у 2028 році

Головний конструктор апарата «Тяньвень-1» Сунь Цзечжоу провів презентацію, присвячену проєкту нової марсіанської місії. Метою стане доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту. Вона підтверджує, що Китай серйозно працює над цим проєктом.

Китайська місія з доставлення марсіанського ґрунту

Згідно з презентацією, поточний план передбачає два запуски у 2028 році з використанням уже наявних носіїв. Перша ракета відправить до Марсу спускальний апарат для видобутку проби ґрунту, та злітний ступінь, який потім доставить капсулу зі зразками на орбіту. Друга — зворотний модуль. Він зістикується зі злітним ступенем та після перевантаження зразків, ляже на зворотний курс до Землі.

Якщо все пройде як задумано, капсула зі зразками марсіанського ґрунту здійснить посадку у липні 2031 року. Отже, Китай стане першою в історії країною, яка доставить пробу речовини з поверхні іншої планети.

Місія Mars Sample Return

Водночас якщо реалізація проєкту затягнеться, КНР може поступитися пальмою першості спільно американсько-європейської місії MSR (Mars Sample Return). Її метою є доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту, зібраних марсоходом Perseverance.

Mars Sample Return
Місія Mars Sample Return (концепт). Джерело: NASA

Поточний план місії MSR передбачає три запуски у 2027 — 2028 роках. Перший відправить до Марсу зонд ERO, який вийде на ареоцентричну орбіту. В межах двох наступних запусків на марсіанську поверхню будуть доставлені невеликий ровер та повертальний модуль. Ровер підбере зібрані марсоходом Perseverance зразки марсіанського ґрунту та перевантажить їх на повертальний модуль. Останній стартує з поверхні Марсу, зістикується з ERO і передасть йому капсули з ґрунтом. Після цього апарат ляже на зворотний курс до нашої планети. Доставлення зразків марсіанського ґрунту відбудеться у 2033 році.

Порівнюючи два проєкти неважко помітити, що архітектура китайської місії є простішою. Вона припускає на один запуск менше, і не передбачає ряд досить складних операцій, на кшталт пошуку залишених на поверхні Марсу капсул з пробами, з їх подальшим перевантаженням на повертальний модуль.

З іншого боку, коли китайський зонд поверне пробу реголіту, здобуту безпосередньо на місці посадки, американо-європейська місія доставить цілу колекцію зразків, зібраних марсоходом Perseverance з різних ділянок стародавньої річкової дельти. Потенційно вони можуть мати велику наукову цінність. Очевидно, лише час покаже, який із двох підходів виявиться більш правильним.

Нагадаємо, що недавно китайський марсохід перейшов у сплячий режим через пилову бурю.

За матерыалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine