Квазісупутник Венери отримав ім’я Зуузве через поганий почерк

Міжнародний астрономічний союз (МАС) затвердив «Зуузве», як назву астероїда 2002 VE68, що є квазісупутником Венери. Вибір такого незвичайного імені зумовлений курйозною історією, пов’язаною з поганим почерком ілюстратора.

Минулого року письменник Латіф Нассер звернув увагу на дивну деталь на постері Сонячної системи, який висів у спальні його сина. Згідно з ним у Венери є супутник із назвою Зуузве.

Постер Сонячної системи з супутником Венери з назвою Зуузве. Джерело: Latif Nasser

Звісно, у Венери немає супутника, у чому швидко переконався Нассер, зайшовши на сайт NASA. Після цього він загуглив слово Зуузве і не знайшов жодного збігу англійською мовою. Це не зупинило письменника. У спробі розкрити таємницю Зуузве, він звернувся до своєї подруги Ліз Ландау, яка багато працювала з NASA, а також зв’язався з автором постера — британським ілюстратором Алексом Фостером. Той зізнався, що не надто розуміється на астрономії, але заприсягся, що не вигадав це ім’я і точно бачив його в якомусь списку супутників.

Нарешті Нассер отримав відповідь. Ліз Ландау зрозуміла, що насправді Зуузве — це астероїд 2002 VE68, який є квазісупутником Венери. В астрономії так називають об’єкти (зазвичай, астероїди), які перебувають в орбітальному резонансі 1:1 із планетою, що дає їм змогу залишатися поблизу неї протягом багатьох орбітальних періодів. Квазісупутники відрізняються від справжніх супутників тим, що їхня орбіта проходить на занадто великій відстані від планети, і тому є нестабільною. Гравітація планети не в змозі утримати квазісупутник. Через це з часом такі тіла йдуть у міжпланетний простір.

Після цієї знахідки Фостер підтвердив, що, найімовірніше, виписав номер астероїда і потім просто не розібрав свій власний почерк. У результаті 2002 VE перетворився на Зуузве.

Після того як Нассер розповів про цю кумедну історію в соцмережах, він зв’язався з першовідкривачем астероїда Браяном Скіффом і попросив дозволу зробити Зуузве його офіційною назвою. Астроном погодився і надіслав запит у МАС. Той, своєю чергою, не став заперечувати. Так квазісупутник Венери отримав ім’я Зуузве.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine