Астрономи знайшли тимчасовий супутник Землі

Астрономи повідомили про відкриття нового навколоземного астероїда, який отримав позначення 2023 FW13. Знахідка цікава тим, що цей об’єкт може бути тимчасовим супутником нашої планети.

Що таке квазісупутник?

Більша частина планет Сонячної системи має природні супутники — тіла, що обертаються навколо них за стабільними орбітами. Ним, наприклад, є Місяць. В астрономії також існує поняття квазісупутників. Так називають об’єкти (зазвичай, астероїди), які перебувають в орбітальному резонансі 1:1 із планетою, що дає їм змогу залишатися поблизу неї протягом багатьох орбітальних періодів.

Квазісупутник Землі в уявленні художника. Джерело: Addy Graham/University of Arizona

Квазісупутник відрізняється від справжнього супутника тим, що його орбіта проходить на занадто великій відстані від планети, і тому є нестабільною. Гравітація планети не в змозі утримати у себе квазісупутник. Через це з часом такі тіла переходять у міжпланетний простір.

Новий квазісупутник Землі

Астероїд 2023 FW13 був виявлений автоматизованим телескопом мережі Pan-STARRS 28 березня 2023 року. За попередніми оцінками його діаметр становить від 10 до 20 метрів.

Подальше моделювання показало, що 2023 FW13 може бути квазісупутником Землі. Астероїд перебуває на витягнутій орбіті з резонансом 1:1 щодо Землі. За розрахунками 2023 FW13 потрапив в околиці нашої планети в 100 році до н. е. і залишатиметься її квазісупутником до 3700 року н. е.

Водночас не всі астрономи впевнені, що 2023 FW13 дійсно є квазісупутником Землі. Згідно з альтернативною точкою зору, попри наявність орбітального резонансу, насправді він може обертатися навколо Сонця. Щоб прояснити «приналежність» астероїда, астрономи планують продовжити спостереження.

Нагадаємо, що через кілька років Китай має намір запустити місію, метою якої буде доставлення зразка речовини іншого квазісупутника Землі під назвою Камоалева. За однією з версій, цей об’єкт являє собою уламок Місяця, вибитий унаслідок потужного зіткнення.

За матеріалами https://skyandtelescope.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine