Крижані шапки Марса розкрили таємниці його минулого

Полярні шапки Марса мають на своїй поверхні дивовижні спіральні структури. Нещодавно вчені вивчили їх, аби з’ясувати, як вони утворилися під дією вітрів. При цьому вони багато дізналися про те, як протягом останніх мільйонів років змінювався клімат Червоної планети.

Полярна шапка Марса
Полярна шапка Марса. Джерело: phys.org

Дослідження полярних шапок Марса

Нещодавно у журналі Journal of Geophysical Research: Planets з’явилася стаття, присвячена полярним шапкам Марса. Її автори дослідили спіральні візерунки на полярних шапках Марса і дійшли висновку, що протягом останніїх мільйонів років клімат планети зазнав стрімких змін.

Будь-яка людина, яка хоч раз бачила фотографії полярних шапок Марса, дивується неймовірним спіральним візерункам, які їх вкривають. Автори нового дослідження свого часу не стали винятком. Адже ніде на Землі нічого подібного не побачиш.

Проте вже достатньо давно науковці розібралися, що ці візерунки насправді складаються з шарів криги та пилу, які мають товщину від 400 до 1000 м. Останній є наслідком місцевої ерозії, викликаної так званими кабатичними вітрами. Ці повітряні потоки спочатку швидко рухаються, вириваючи частинки з гірських порід, а потім так само стрімко слабнуть, і пил осідає на поверхню.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 (176) 2020

До товару

Зміни клімату Марса

У новому дослідженні науковці детально вивчили знімки крижаних шапок Марса для перевірки цієї теорії. Припущення про кабатичні вітри передбачає, що стінки заповнених пилом борозн на них мають бути асиметричними. І у 80% випадків це виявилося саме так.

20% борозн є симетричними, й це означає, що за їхнє утворення відповідають якісь інші, значно інтенсивніші процеси. Крім того, жодних пилових хмар, які мали б там бути, не спостерігається. Усе це спонукало вчених дійти висновку, що вони утворилися деякий час тому.

Узагальнення ж даних дозволило трохи більше дізнатися про історію Червоної планети. Дослідники припустили, що 4–5 млн років тому, тобто відносно недавно за мірками Сонячної системи, клімат Марса відчутно змінився, що примусило його атмосферу та гідросферу працювати по-новому.

Це — надзвичайно важлива інформація, оскільки для майбутньої колонізації Марса людям знадобиться видобувати там воду, а вона може зберігатися в його глибинах. Щоправда, сказати, як саме нові дані вплинуть на пошуки покладів криги на ньому, вчені поки що не можуть.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів