Кратер Езеро очима Mars Express

Завтра спускальний модуль місії Mars 2020 повинен буде увійти в атмосферу Червоної планети. Якщо все пройде добре, через сім хвилин він висадить на територію 49-кілометрового кратера Езеро ровер Perseverance — найскладніший в історії апарат, якому доводилося досліджувати марсіанську поверхню.

Висохла річкова дельта на території кратера Єзеро. Джерело: ESA/DLR/FU-Berlin

З нагоди цієї події Європейське космічне агентство опублікувало кілька знімків і карт, зроблених на основі даних, які зібрали апарати Mars Express і TGO. Вони демонструють кратер Єзеро та його околиці.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Кратер розташований на кордоні між Рівниною Ісіди та Землі Сабеї. Перша являє собою гігантську ударну структуру, що утворилася 3,9 млрд років тому, друга — стародавнє нагір’я, що сформувалося в проміжку між 4,1 і 3,7 млрд років тому. На південний захід від нього розташований регіон із назвою Великий Сирт. Він є продуктом потужних вивержень, що відбувалися на Марсі в період між 3,7 і 3 млрд років тому. Отже, у породах навколо та всередині кратера Єзеро фактично записана історія Марса.

Сам Єзеро, згідно з останніми оцінками, має вік 3,7 млрд років. Аналіз супутникових зображень показав, що в далекому минулому ця ударна формація була заповнена водою. У кратері та навколо нього виявлено глинисті мінерали, а в деяких місцях його дно вкрите тріщинами у вигляді багатокутників, що зазвичай виникають під час висихання водойм.

Область усередині кратера Єзеро. Джерело: ESA/Roscosmos/CaSSIS

На думку вчених, приблизно 3,5 млрд років тому на території кратера розташовувалася повноцінна річкова дельта, яка проіснувала досить довго. Розрахунки показують, що для формування залишених після неї слідів і осадових відкладень знадобилося б від мільйона до 10 млн років. Завдяки сукупності всіх перерахованих вище чинників Єзеро й було обрано, як місце посадки Mars 2020. Планетологи сподіваються, що аналіз матеріалу, що скупчився на кратерному дні, дасть змогу отримати довгоочікувану відповідь на запитання, чи була Червона планета притулком для будь-яких форм життя.

За матеріалами https://www.esa.int

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів