Космічний вальс: астрономи знайшли систему з шістьма «синхронізованими» екзопланетами

Команда американських астрономів оголосила про відкриття рідкісної зоряної системи з шістьма екзопланетами. Ще більш незвичайною знахідку робить те, що вони «синхронізовані»: орбіти всіх шести екзопланет перебувають у резонансі стосовно одна одної.

Зоря з шістьма екзопланетами

Відкриття було зроблене під час вивчення зоряної системи HD110067. Вона розташована на відстані 100 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Волосся Вероніки. Під час аналізу даних, зібраних космічними телескопами TESS і CHEOPS, дослідники виявили періодичні зміни яскравості, викликані транзитами компаньйонів, що обертаються навколо зорі.

Орбіти екзопланет у системі HD110067 (ілюстрація). Джерело: Roger Thibaut (NCCR PlanetS). Credit: Roger Thibaut (NCCR PlanetS)

Загалом навколо HD11006 обертається шість екзопланет, чиї радіуси лежать у діапазоні від 1,94 до 2,85 радіуса Землі. На думку астрономів, усі вони є мінінептунами. Такі тіла займають проміжне становище між газовими гігантами на кшталт Урана і Нептуна і землеподібними екзопланетами.

Інша цікава особливість цієї системи полягає в тому, що орбіти всіх шести екзопланет перебувають у резонансі стосовно одна одної — тобто їхні періоди обертання навколо зорі співвідносяться між собою як невеликі натуральні числа. Для перших чотирьох екзопланет значення резонансу становить 3:2. Перша екзопланета обертається навколо зорі за 9 днів, друга — за 14, третя — за 20, четверта — 31 день.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Що стосується зовнішніх екзопланет, то вони перебувають у резонансі 4:3. Період обертання п’ятої екзопланети становить 41 день, шостої — 55 днів.

Крихкість орбітальних резонансів

Системи з орбітальними резонансами становлять значний інтерес, оскільки дають змогу простежити їхню еволюцію. Багато з відомих астрономам мультипланетних систем не перебувають у резонансі, але водночас виглядають так, немов колись були.

Приклад орбітальних резонансів у Сонячній системі. Джерело: wikipedia

Зараз вважається, що орбіти новонароджених екзопланет зазвичай формуються в резонансі. Однак дуже масивна екзопланета, близьке зіткнення із зорею, що проходить повз, або гігантське зіткнення — все це може легко порушити крихкий баланс. За оцінками дослідників, лише близько 1% систем залишаються в резонансі.

Тому HD11006 і являє собою такий інтерес. Результати моделювання говорять про те, що орбіти всіх шести екзопланет стабільні. Найімовірніше, вони виконують один і той самий «танок» із часу свого утворення мільярди років тому.

За матеріалами https://science.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів