Космічний корабель Cygnus підпалять зсередини перед знищенням

Керівник експериментів NASA із вогнем Девід Урбан подав заявку на проведення робіт із протипожежної безпеки щодо програми NASA Artemis, яка має на меті висадку людей та корисного вантажу на поверхню Місяця в найближчі кілька років.

Космічний вантажний корабель Cygnus
Космічний вантажний корабель Cygnus компанії Northrop Grumman, який утримує роботизована рука Canadarm2. Фото: NASA

Науковець сподівається вивчити практику пожежної безпеки на роботизованому місячному апараті Commercial Lunar Payload Services (CLPS), що фінансується NASA. Урбан підкреслив, що ідея поки що перебуває на стадії пропозиції.

Урбан очолює космічний експеримент Fire Experiment-VI (Saffire-VI) на борту вантажного корабля Cygnus компанії Northrop Grumman, який стартує не раніше 2 серпня на борту ракети-носія Antares. Корабель полетить до МКС з комплектом наукового обладнання та матеріалів.

Cygnus залишатиметься пристикованим до МКС упродовж 90 днів. Але перед своїм знищенням в атмосфері Землі буде автоматично увімкнений Saffire-VI. Як і п’ять попередніх експериментів, він увімкнеться лише тоді, коли Cygnus буде на безпечній відстані від МКС.

В експерименті Saffire-V спалюється зразок поліметилметакрилату
В експерименті Saffire-V спалюється зразок поліметилметакрилату, також відомого як плексиглас. Дослідники виявили, що вогонь в мікрогравітації, як правило, зростає і горить швидше на тонших ребрах і матеріалах (ліворуч), ніж на товстіших зразках (праворуч). Зображення: NASA Glenn Research Center

Серія Saffire використовує космічні апарати Cygnus, щоб побачити, як розповсюджується полум’я у матеріалах, які використовується в кабінах екіпажу. Експеримент дозволяє обрати найбільш вогнетривкі матеріали завширшки близько метра, які убезпечать астронавтів під час польоту до Місяця. Для цього у космічному кораблі підіймуть рівень кисню, щоб зробити експеримент ще небезпечнішим. Експериментатори також випробують нову стратегію гасіння для цих матеріалів, щоб переконатися, що в астронавтів буде достатньо часу на приборкання пожежі. За всім процесом науковці спостерігатимуть у реальному часі по відео.

SoFIE (Solid Fuel Ignition and Extinction) — це ще одне дослідження пожеж. Воно встановлене у стійці для дослідження горіння, розташованій на модулі Destiny МКС. На відміну від Saffire, дослідники SoFIE можуть змінювати такі параметри, як фактори займання, кисень, тиск, променеве нагрівання та швидкість потоку під час експерименту. Але SoFIE використовує менші зразки, розміром приблизно від 10 до 30 см завдовжки, з міркувань безпеки екіпажу.

Науковий співробітник проєкту SoFIE в NASA Пол Феркул каже, що експеримент його команди також буде корисним для майбутніх колоній на Місяці. «Розуміння того, як поширюється полум’я та як горять матеріали в різних середовищах, має вирішальне значення для безпеки майбутніх астронавтів», — зазначив він.

Інші експерименти з вогнем на МКС включали експеримент з гасіння полум’я, або FLEX (який частково вивчав вплив кисню на горіння), та експеримент із вивчення горіння в умовах мікрогравітації (ACME), який мав на меті зменшити викиди від згоряння.

Програма NASA Artemis має на меті висадити екіпаж астронавтів на поверхню Місяця під час місії Artemis III, запуск якої запланований на 2025 або 2026 рік, залежно від прогресу з космічним кораблем Starship компанії SpaceX, який буде посадковим апаратом місії.

Раніше ми повідомляли про те, як у космічного корабля Cygnus виникли проблеми під час польоту до МКС.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine