SpaceX, приватна компанія з оцінкою понад 350 млрд дол., наразі користується мільярдними програмами запуску ракет від Пентагону. На основі нещодавно підписаних контрактів компанія буде здійснювати більшість військових космічних запусків США щонайменше до 2036 року. Однак постійні провали запусків мегаракети Starship, дев’ятий поспіль з яких завершився невдачею цього тижня, змушують задуматися: чи не надто ризиковано довіряти дорогі стратегічні запуски капризам мільярдера?

«Хіба NASA не підривала ракети 50 років тому? Але тоді це називали провалом, а не частковим успіхом», — іронізує журналістка Сара Чонг, вказуючи на відмінність у підходах.
І справді, NASA і SpaceX працюють у різних реальностях. Поки NASA зосереджена на наукових дослідженнях космосу, SpaceX переслідує амбітну мету колонізувати Марс — мрію, що надихає її засновника Ілона Маска. Що важливіше — тиск на NASA наразі набагато сильніший, адже в останні роки скорочують бюджети агенції та закривають цілі відділи. Водночас дорогі ракети SpaceX вибухають, створюючи екологічні лиха.

«NASA просто не дозволяли провалюватися так часто, як SpaceX», — пояснює технолог Ендрю Офорджебе.

NASA не мала права на провал
У розпал холодної війни, попри вражаючі успіхи Apollo, опитування показували лише 45–60% підтримки витрат на космос. Конгрес і Пентагон пильно стежили за кожним центом. У 1965 році NASA навіть відмовили у фінансуванні спільної ракетної програми з Пентагоном лише через нездатність кількісно оцінити неекономічні вигоди космосу. Це сталося на тлі найуспішнішого року агенції.
SpaceX працює в інших умовах. Попри черговий вибух Starship, Маск невпинно говорить про переселення мільйона людей на Марс до 2044 року. Але реальність суворіша: компанія витрачає близько 1,5 мільярда доларів на рік лише на Starship і Starbase. Хоч зараз вона прибуткова завдяки Starlink, майбутнє SpaceX тримається саме на Starship, яка досі не здійснила жодного успішного польоту.
Без успіху цієї ракети борг компанії в 1,6 млрд дол. буде лише зростати. І ось тут виникає парадокс: контракти Пентагону не дадуть SpaceX збанкрутувати за рахунок держбюджету. Це чудова новина для Маска, але погана — для платників податків, які фінансують цей ризикований «космічний капіталізм».
Як довго Пентагон буде заплющувати очі на невдачі SpaceX із ракетами, що вибухають, покаже лише час.
Раніше ми повідомляли про те, як Ілон Маск намагається заробити на ракетній паніці у США.
За матеріалами futurism.com