Компанія Ілона Маска SpaceX прагне отримати дуже дороге держзамовлення на створення амбітної космічної системи протиракетної оборони Golden Dome («Золотий купол»). Проєкт, презентований адміністрацією Трампа, має захищати США від іноземних ракетних загроз із будь-якої точки планети. Однак його масштаби, терміни та фінансування вже викликають суперечки.

Від трьох до 20 років
«Золотий купол» має на меті створення мережі з тисяч супутників, здатних виявляти, відстежувати та знищувати ворожі ракети за допомогою лазерів чи кінетичної зброї. Адміністрація Трампа заявляє, що система буде готова вже за 3 роки. Але щоб побудувати таку космічну оборону, необхідно 175 млрд доларів. Однак Конгрес США вважає цифри заниженими, та оцінює проєкт у 831 млрд доларів із термінами до 20 років. Такі розбіжності взагалі ставлять під сумнів реалізацію проєкту.
Оборонним проєктом уже зацікавились провідні аерокосмічні гіганти: Lockheed Martin, Boeing та SpaceX. Згідно з Reuters, компанія Маска спільно з Palantir та Anduril запропонувала запустити понад 1000 розвідувальних та 200 ударних супутників. Використання технологій Starlink і багаторазових ракет Falcon може скоротити витрати, але навіть для SpaceX це колосальний виклик.
Гроші, вплив та конфлікти
Проєкт активно фінансується через республіканський законопроєкт, який передбачає виділення 25 млрд доларів на перший етап. Однак 42 демократи Конгресу вимагають розслідування через можливі конфлікти інтересів. Вони вказують на тісні зв’язки Маска з Трампом: мільйонні пожертвування на кампанію, посада радника в уряді, а також партнерство з давніми прихильниками Трампа — засновниками Palantir та Anduril.

Особливу тривогу викликає пропозиція SpaceX реалізувати систему за моделлю «підписки», що дозволить компанії уникнути звичайних процедур закупівель Пентагону.

«Ці контракти слугуватимуть безпеці країни, чи збагаченню Ілона Маска?» — запитують законодавці.
Технологічні та міжнародні виклики
На користь SpaceX говорить її досвід: понад 11 тис. супутників Starlink на орбіті, успішні запуски та можливість модернізації наявних платформ. Проте створення глобального космічного щита не має аналогів в історії. Китай уже засудив проєкт, попередивши про ризик «космічних перегонів озброєнь» та дестабілізацію міжнародної безпеки.
Якщо Пентагон обере інших виконавців, наприклад, United Launch Alliance чи Blue Origin, їм доведеться доводити свою конкурентоспроможність. Але навіть у разі успіху, «Золотий купол» може відкрити ящик Пандори — від технічних збоїв до етичних дилем щодо мілітаризації космосу. Чи стане він щитом для США, чи виявиться золотою жилою для еліт — покаже час.
Раніше ми пояснювали, чому вибухи від балістичних ракет лунають до тривоги.
За матеріалами Reuters