Космічний телескоп Hubble показав дивовижне зоряне шоу

FS Тільця — це кратна зоряна система, що все ще перебуває на стадії формування. Нещодавно там сталася дивовижна подія, а космічний телескоп Hubble показав нам це неймовірне видовище.

Зоря FS Тільця
Зоря FS Тільця. Джерело: European Space Agency

«Зоряна колиска»

Космічний телескоп Hubble нещодавно показав дивовижне зоряне шоу, пов’язане із зорею FS Тільця. Побачити його можна на цьому фото. Мова про кратну зоряну систему, що складається з FS Тільця A, яскравого зореподібного об’єкта в центрі зображення, і FS Тільця B (Haro 6-5B), яскравого об’єкта в крайньому правому куті, який частково прихований темною вертикальною смугою пилу.

Ці молоді об’єкти перебувають у так званій «Зоряній колисці». Вік системи становить лише близько 2,8 млн років, що є дуже молодим для зоряної системи (нашому Сонцю приблизно 4,6 млрд років).

FS Тільця B — це зоря, що формується. Вона оточена протопланетним диском — млинцеподібним скупченням пилу і газу, що залишилися після її формування. За деякий час саме з нього мають сформуватися планети. Густа пилова смуга, яку видно майже впритул, розділяє те, що вважається освітленими поверхнями диска.

FS Тільця B, ймовірно, перебуває у процесі перетворення на зорю типу T Тільця — молоде змінне світило, яке ще не почало ядерного синтезу, але вже перетворюється на щось подібне до нашого Сонця.

Космічні джети FS Тільця

Відомо, що протозорі викидають швидкі, схожі на стовпи, потоки енергійного матеріалу, які називаються джетами, і FS Тільця B є яскравим прикладом цього явища. Протозоря є джерелом незвичного асиметричного двостороннього струменя, який на фото зображений синім. Його асиметрична структура може бути пов’язана з тим, що маса витісняється з об’єкта з різною швидкістю.

FS Тільця B також класифікується як об’єкт Гербіга — Аро. Вони утворюються, коли струмені іонізованого газу, викинуті молодою зорею, на високих швидкостях зіштовхуються з сусідніми хмарами газу і пилу, створюючи яскраві плями туманностей.

FS Тільця є частиною регіону Тельця-Візничого — сукупності темних молекулярних хмар, в яких перебувають численні новоутворені та молоді зорі. Він розташований приблизно за 450 світлових років від нас у відповідних сузір’ях.

Hubble і раніше спостерігав цей регіон, чия зореутворювальна активність робить його привабливою мішенню для астрономів. Поточні спостереження космічний телескоп зробив у межах дослідження периферійних пилових дисків навколо молодих зоряних об’єктів.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine