Космічні візерунки: 27 світлин галактик від VLT відкривають таємниці Всесвіту

Телескоп VLT Survey Telescope, розташований у Паранальській обсерваторії Європейської південної обсерваторії (ESO) в Чилі, відкрив нові горизонти дослідження галактик. Вражаючі світлини сусідніх галактик, отримані за допомогою цього інструмента, дозволяють зазирнути у таємниці формування цих космічних структур. 

Sextans A
Зображення неправильної карликової галактики Sextans A, розташованої на відстані близько 4 мільйонів світлових років від нас, у напрямку до краю Місцевої групи, зроблене VST (VLT Survey Telescope). Авторство: INAF/VST-SMASH

Однією з найбільш захоплюючих є галактика Секстант A — карликова галактика, розташована «всього» за 4 мільйони світлових років від нас. Її розміри відносно невеликі — лише 5 тисяч світлових років у поперечнику, що становить 5% від розміру нашого Чумацького Шляху. Унікальність цієї галактики полягає у її незвичайній квадратній формі, яка виникла через потужні вибухи наднових. Ці події сприяли перерозподілу матеріалу галактики та надали їй характерну конфігурацію. 

Секстант A, як і сусідня галактика NGC 3109, стала об’єктом дослідження в межах проекту VST-SMASH (VLT Survey of Mass Assembly and Structural Hierarchy). Загалом учені дослідили 27 галактик, щоб з’ясувати механізми їхнього формування. 

NGC 3109
Зображення неправильної галактики NGC 3109. Фото: INAF/VST-SMASH

«Ми хочемо зрозуміти, як галактики формуються залежно від їхньої маси й морфології. Для цього ми аналізуємо як внутрішні процеси утворення зірок, так і акрецію — злиття з іншими галактиками», — пояснив Крещенцо Тортора з Італійського національного інституту астрофізики. За словами вченого, вивчення кольорів галактик і слабких структур, які їх оточують, дозволяє виявити залишки минулих галактичних взаємодій, що формують космічну ієрархію. 

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

До дослідження також увійшли інші цікаві галактики: 

  • IC 5332 — спіральна галактика, що знаходиться за 30 мільйонів світлових років. 
  • NGC 5253 — неправильна галактика, розташована за 11 мільйонів світлових років. 
  • NGC 5236, відома як Південна Дзиґа, — спіральна галактика, яка є однією з найближчих і найяскравіших на небі – вона розташована за 15 мільйонів світлових років і видима навіть у бінокль. 

«Ми вперше отримали такі глибокі й деталізовані зображення всіх цих галактик за допомогою однорідних даних», — зазначив Тортора.

Хоча нові телескопи, такі як Euclid чи обсерваторія Віри Рубін, зможуть досягти подібної глибини спостережень, VST залишається унікальним інструментом. Його здатність досліджувати галактики з високою деталізацією продовжує приносити важливі наукові результати. 

Ці відкриття наближають нас до розуміння складних процесів формування галактик і космічної структури загалом.

Раніше ми повідомляли про те, як VLT знайшов галактики, що опинилися в «павутинні» надмасивної чорної діри.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів