За допомогою телескопа Gemini North астрономи зуміли зафіксувати процес руйнування понад сотні карликових галактик. У майбутньому вони перетворяться на ультракомпактні карликові галактики.
Ультракомпактні карликові галактики були виявлені лише наприкінці XX століття і відразу ж поставили астрономів у глухий кут. Річ у тім, що за вельми скромних розмірів, які зазвичай становлять лише кілька сотень світлових років, вони можуть містити сотні мільйонів зір. Отже, ультракомпактні галактики являють собою об’єкти з найщільнішим зоряним населенням у Всесвіті.
У спробі пояснити походження таких структур, дослідники розробили гіпотезу, згідно з якою вони є залишками звичайних карликових галактик, які з якоїсь причини позбулися своїх зовнішніх шарів. Однак її довгий час було неможливо перевірити через те, що астрономам ніяк не вдавалося знайти достатню кількість галактик, що перебувають у стадії подібного переходу.
Тепер ця ситуація змінилася. За допомогою телескопа Gemini North міжнародна команда дослідників провела пошуки в околицях скупчення Діви. Це велике скупчення, розташоване приблизно за 50 млн світлових років від Землі, яке об’єднує кілька тисяч галактик.
Вивчивши зібрані Gemini North дані, астрономам пощастило знайти близько сотні карликових галактик, які перебувають у процесі втрати своїх зовнішніх шарів. Майже всі вони розташовані поруч із масивними галактиками, чия гравітація поступово «вириває» з них зорі та газ. При цьому, в центрі багатьох таких галактик, що руйнуються, знаходяться надкомпактні зоряні скупчення. На думку дослідників, після того, як вони повністю позбудуться зовнішніх шарів, то перетворяться на ультракомпактні галактики.
Раніше ми розповідали про те, як телескоп Hubble зазнімкував галактику, відому під неофіційним прізвиськом «іспанська танцівниця».
За матеріалами https://noirlab.edu
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine