Космічне бомбардування: ШІ допоміг розкрити таємницю марсотрясіння

Багато сейсмічних подій на Марсі спричинені не геологічною активністю, а ударами метеоритів. Такого висновку дійшли автори пари нових робіт, опублікованих у журналі Geophysical Research Letters.

21-метровий кратер, що утворився на Марсі 19 лютого 2021 року. Джерело: ESA/TGO/CaSSIS

Марсотрясіння і метеоритні удари — звичайне явище на Червоній планеті. За останні два десятиліття вчені ретельно вивчили безліч знімків і вручну визначили сотні нових кратерів на марсіанській поверхні. А місія InSight зафіксувала понад 1300 марсотрясінь за чотири роки роботи. Спостерігаючи за тим, як проходячи через кору, мантію і ядро планети змінюються сейсмічні хвилі, вчені отримали змогу зазирнути в надра Марса.

Дослідників також цікавило питання про зв’язок марсотрясінь і падінь метеоритів. Для цього вони звернулися до штучного інтелекту, поклавши на його алгоритми завдання пошуку нових кратерів на знімках космічних апаратів. Цей підхід приніс свої плоди. ШІ вдалося виявити 123 раніше невідомих кратера. На підставі передбачуваного часу утворення, магнітуди та відстані до InSight, дослідники виявили потенційний зв’язок між ними та 49 сейсмічними подіями.

Знімок одного з кратерів, що недавно утворився на Марсі. Джерело: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Найбільшу увагу привернув свіжий 21-метровий кратер у регіоні Cerberus Fossae. Учені вважають, що вирва утворилася 19 лютого 2021 року. Удар спричинив сейсмічні коливання, які були зафіксовані InSight. Відстань між космічним апаратом і місцем падіння небесного гостя становила 1640 км.

Завдяки цьому відкриттю вчені зрозуміли, що сейсмічні хвилі поширюються Марсом швидше та глибше, ніж вважалося раніше. Вони образно назвали цей феномен сейсмічною магістраллю.

21-метровий кратер, що утворився на Марсі 19 лютого 2021 року. Джерело: ESA/TGO/CaSSIS

Іншим важливим наслідком знахідки є те, що вчені зможуть точніше визначити частоту падіння метеоритів на Марс, що може стати в пригоді для майбутніх марсіанських експедицій. За попередніми підрахунками, такі події відбуваються в 1,6–2,5 раза частіше, ніж вважалося раніше.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Китайський орбітальний форпост: супутник зазнімкував станцію «Тяньгун»
Китай шукатиме життя на інших планетах
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше