Космічна свічка: Hubble зазнімкував далеку наднову

Група супроводу місії Hubble опублікувала нове зображення. Воно демонструє далеку галактику, в якій сталася одна з найпотужніших і найруйнівніших подій у Всесвіті — спалах наднової.

Зазнімкована телескопом Hubble далека галактика, в якій 2022 року спалахнула наднова (блакитна цятка в центрі зображення).  Джерело: ESA/Hubble & NASA, R. J. Foley (UC Santa Cruz)

Зазнімкована Hubble галактика, розташована на відстані близько 600 млн світлових років від Землі в сузір’ї Близнюків. Знімок був зроблений приблизно через два місяці після того, як у цій галактиці виявили наднову, що отримала позначення SN 2022aajn. Наднову видно як яскраву блакитну цятку в центрі знімка, що висвітлює туманне гало галактики. Нескладно помітити, що вона яскравіша за галактичний центр. Під час вибухів наднових виділяється колосальна кількість енергії й на піку її світність може перевищувати світність Сонця в мільярди разів.

SN 2022aajn ніколи не була предметом опублікованих досліджень. Чому ж Hubble її спостерігав? Річ у тім, що SN 2022aajn — це так звана наднова типу Ia. Вони виникають унаслідок термоядерного вибуху білого карлика, чия маса перевищила межу Чандрасекара (близько 1,44 маси Сонця). Зазвичай це відбувається внаслідок поглинання речовини зорі-компаньйона або злиття з іншим об’єктом.

Оскільки наднові типу Ia мають однакову внутрішню світність, це дає змогу використовувати їх як стандартні свічки для визначення відстаней. Порівнюючи спостережувану яскравість з очікуваною, дослідники можуть розрахувати відстань до наднової та її галактики-господаря.

Цей, здавалося б, простий метод вимірювання ускладнюється наявністю космічного пилу. Що далі наднова, то тьмяніший і червоніший її вигляд. Але міжгалактичний пил може змусити наднову здаватися ще більш тьмяною і червоною. Тому астрономи використовують спостереження в різних хвильових діапазонах. Цей знімок об’єднує дані, отримані в чотирьох інфрачервоних діапазонах довжин хвиль. Інфрачервоне світло проходить крізь пил легше, ніж видиме або ультрафіолетове. Порівнюючи яскравість наднових у різних діапазонах довжин хвиль, дослідники можуть відокремити вплив пилу, що допомагає підвищити точність вимірювання відстані й краще зрозуміти, як відбувається розширення нашого Всесвіту.

За матеріалами Esahubble

Новини інших медіа
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування
Подивіться вгору: 27 березня на небі може спалахнути нова T Північної Корони
Телескоп Hubble сфотографував Малу Магелланову Хмару
Загадкове похолодання і полярні сяйва: James Webb поглянув на Нептун