Космічна свічка: Hubble зазнімкував далеку наднову

Група супроводу місії Hubble опублікувала нове зображення. Воно демонструє далеку галактику, в якій сталася одна з найпотужніших і найруйнівніших подій у Всесвіті — спалах наднової.

Зазнімкована телескопом Hubble далека галактика, в якій 2022 року спалахнула наднова (блакитна цятка в центрі зображення).  Джерело: ESA/Hubble & NASA, R. J. Foley (UC Santa Cruz)

Зазнімкована Hubble галактика, розташована на відстані близько 600 млн світлових років від Землі в сузір’ї Близнюків. Знімок був зроблений приблизно через два місяці після того, як у цій галактиці виявили наднову, що отримала позначення SN 2022aajn. Наднову видно як яскраву блакитну цятку в центрі знімка, що висвітлює туманне гало галактики. Нескладно помітити, що вона яскравіша за галактичний центр. Під час вибухів наднових виділяється колосальна кількість енергії й на піку її світність може перевищувати світність Сонця в мільярди разів.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 2021 (184)

До товару

SN 2022aajn ніколи не була предметом опублікованих досліджень. Чому ж Hubble її спостерігав? Річ у тім, що SN 2022aajn — це так звана наднова типу Ia. Вони виникають унаслідок термоядерного вибуху білого карлика, чия маса перевищила межу Чандрасекара (близько 1,44 маси Сонця). Зазвичай це відбувається внаслідок поглинання речовини зорі-компаньйона або злиття з іншим об’єктом.

Оскільки наднові типу Ia мають однакову внутрішню світність, це дає змогу використовувати їх як стандартні свічки для визначення відстаней. Порівнюючи спостережувану яскравість з очікуваною, дослідники можуть розрахувати відстань до наднової та її галактики-господаря.

Цей, здавалося б, простий метод вимірювання ускладнюється наявністю космічного пилу. Що далі наднова, то тьмяніший і червоніший її вигляд. Але міжгалактичний пил може змусити наднову здаватися ще більш тьмяною і червоною. Тому астрономи використовують спостереження в різних хвильових діапазонах. Цей знімок об’єднує дані, отримані в чотирьох інфрачервоних діапазонах довжин хвиль. Інфрачервоне світло проходить крізь пил легше, ніж видиме або ультрафіолетове. Порівнюючи яскравість наднових у різних діапазонах довжин хвиль, дослідники можуть відокремити вплив пилу, що допомагає підвищити точність вимірювання відстані й краще зрозуміти, як відбувається розширення нашого Всесвіту.

За матеріалами Esahubble

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів