«Космічна гармата» SpinLaunch здійснила перший нешкідливий пуск ракети

З моменту винаходу ракети інших дієвих способів виводити супутники та людей у ​​космос не придумали. Але чи існують альтернативи? Стартап SpinLaunch вивчає такі можливості шляхом розробки так званої «першої у світі кінетичної космічної системи запуску». 22 жовтня ця система здійснила перший випробувальний політ на базі у Нью-Мексико, причому успішно.  Стартапу вдалося запустити в атмосферу прототип ракети суборбітальним прискорювачем, який досяг надзвукової швидкості.

«Космічна гармата» SpinLaunch
«Космічна гармата» SpinLaunch

SpinLaunch розробляє свою альтернативну систему запуску з 2015 року. За задумом стартапу, у майбутньому супутники та космічні кораблі зможуть залишити атмосферу Землі з «нульовими» викидами. Це досягається за допомогою гігантського прискорювача-центрифуги. Вартість запуску з такої установки в 10 разів дешевше, ніж традиційні пуски ракет. При цьому їх можна проводити кілька разів на добу.

SpinLaunch
Розміри «космічної гармати» SpinLaunch. Джерело: Newatlas

Cуборбітальний кінетичний прискорювач надає початкову швидкість ракеті. Він складається з вертикальної вакуумної камери у формі диска, яка за розміром трохи вища за Статую Свободи. Центрифуга всередині утримує снаряд на тросі з вуглецевого волокна. Розкручуючись, він розганяється до 8000 км/год, що у 6,5 раза перевищує швидкість звуку. Потім, досягши необхідної швидкості, снаряд відпускають, і він вилітає вертикально вгору через трубу.

SpinLaunch
Побудова великої катапульти L100, котра здійснить перший пуск ракети на орбіту в 2024 році. Джерело: Newatlas

«Орбітальний прискорювач L100» працюватиме за аналогічним принципом, але вже для реальних ракет. Ця установка буде здатна вивести на орбіту корисний вантаж вагою до 200 кг. Однак створювані навантаження в такій камері за мить до запуску досягатимуть 10 000 g. Тому супутники мають оснащуватися захистом обладнання з урахуванням таких перевантажень.


Це не перша спроба створити «космічну гармату». У 60-х роках XX століття був розроблений проєкт під назвою Project Harp. Його ініціювали військові відомства США та Канади. Ця конструкція пізніше навіть лягла в основу проєкту президента Іраку Саддама Хусейна «Вавилон», від якого відмовилися після вбивства головного інженера.

Стартапу доведеться провести велику роботу, перш ніж запуски в космос без ракетних двигунів стануть реальністю. SpinLaunch планує здійснити подальші випробувальні польоти впродовж 2022 року з різними типами ракет та з різною швидкістю запуску. Перший космічний політ запланований на кінець 2024 року.

Також ми розповідали про проєкт космічного туризму, котрий подешевшає у 500 разів завдяки аеростатам.