Космічна агресія: квазар-убивця знищує радіацією сусідню галактику

У безмежних просторах Всесвіту, де час вимірюється мільярдами років, розгорнулася епічна сутичка між двома галактиками. Завдяки потужним телескопам ALMA та ESO вчені вперше зафіксували, як одна з них використовує квазар — надпотужне випромінювання від чорної діри — для саботажу суперниці народжувати нові зорі. Результати дослідження, опубліковані у виданні Nature, розкривають один із найжорстокіших актів міжгалактичного впливу. 

галактичне злиття
Художнє зображення показує галактичне злиття. Квазар (праворуч) живиться надмасивною чорною дірою, яка поглинає речовину навколо себе та випромінює потужний конус випромінювання, пронизуючи іншу галактику, як спис. Коли це випромінювання взаємодіє з галактикою ліворуч, воно руйнує хмари газу та пилу всередині, залишаючи лише найменші та найщільніші області. Ці області, ймовірно, стають нездатними до зореутворення після цього процесу. Авторство: ESO

«Ми спостерігали квазар, який радикально змінює газову структуру сусідньої галактики. Світлина — наче застиглий кадр космічної агресії», — пояснює Паск’є Нотердеме з Паризького астрофізичного інституту, один з авторів дослідження.

Галактики на місці злочину 

ALMA
Світлина галактик, отримана за допомогою ALMA, праворуч квазар-убивця. Фото: ALMA (ESO/ NAOJ / NRAO)

Подія, яку світло подолало за 11 млрд років, показує Всесвіт у його ранній період, коли йому було лише 18 % від сучасного віку. На зображеннях галактики здаються статичними, проте вони рухаються назустріч одна одній із шаленою швидкістю — понад 500 км/с. 

Квазар — активне ядро галактики, що живиться надмасивною чорною дірою — випустив потік енергії, що пробився крізь газові хмари сусідньої галактики. Цей «космічний спис» розсіяв речовину, необхідну для формування зірок, фактично паралізуючи процес зореутворення. 

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

«Вперше в історії ми бачимо, як випромінювання квазара безпосередньо руйнує внутрішню структуру галактики», — підкреслює Сергій Балашев з Інституту Іоффе. 

DESI
Ширококутне зображення показує область неба навколо пари взаємодіючих галактик, які називають «космічним поєдинком», під час якого одна з них пронизує іншу інтенсивним випромінюванням.  Обсерваторія ALMA розрізнила їх доволі детально, а Дуже великий телескоп (VLT) ESO вивчав шкоду, яку одна галактика завдає іншій. Авторство: DESI

Однак агресор сам також перетворюється під впливом взаємодії. Гравітаційні сили направляють газ до чорної діри квазара, посилюючи його активність. Таким чином, конфлікт прискорює еволюцію обох галактик, але з різними наслідками: одна втрачає майбутні зорі, інша — отримує паливо для нових спалахів. 

Технології, що відкривають минуле 

Висока роздільна здатність ALMA дозволила розрізнити дві галактики, які раніше вважалися єдиним об’єктом. Спектрограф ESO допоміг проаналізувати вплив випромінювання на хімічний склад «жертви». 

У майбутньому науковці планують вивчити подібні космічні битви за допомогою Надзвичайно великого телескопа (ELT). Це дасть ключі до розуміння того, як квазари формували галактики на зорі Всесвіту і як вони їх нищили. 

Раніше ми повідомляли про те, де швидко народжуються нові зорі.

За матеріалами ESO

Новини інших медіа
Науковці знайшли кандидата на дев’яту планету Сонячної системи
ESA використовуватиме приватну станцію Orbital Reef
Океанічні світи можуть мати дуже вузькі «зони життя»
Чи могли зміни магнітного поля Землі викликати вимирання неандертальців?
Бум! Ще один потужний сонячний спалах!
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови