Зореутворення у молекулярних хмарах може відбуватися швидше

Зорі можуть формуватися набагато швидше, ніж очікувалося. Такий висновок можна зробити з результатів дослідження, проведеного за допомогою китайського радіотелескопа FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) з півкілометровим головним рефлектором, який є найбільшим повноапертурним астрономічним інструментом планети.

Центральна частина молекулярної хмари Lynds 1544. Зображення отримане європейським інфрачервоним телескопом Herschel

Після того, як у 2020 році зруйнувався 305-метровий рефлектор Аресібо (Пуерто-Рико), астрономи втратили дуже потужний інструмент для вивчення Всесвіту. На щастя, невдовзі зміну йому прийшов радіотелескоп FAST. Китайські фахівці, які займаються його обслуговуванням та управлінням, прийняли рішення надати певну кількість вченим з інших країн. В одному з перших номерів журналу Nature з’явилося повідомлення про важливе відкриття зроблене за допомогою нового інструменту.

Китайські астрономи використовували FAST для того, щоб виміряти магнітне поле всередині міжзоряної молекулярної хмари під назвою Lynds 1544. Вона розташована в сузір’ї Тельця на відстані приблизно 450 світлових років від Сонячної системи. Попередні дослідження торкалися тільки найбільш щільної частини хмари, де розташована протозоря, що перебуває на стадії формування (саме її свого часу вивчав радіотелескоп Аресібо). Тепер з’явилася можливість вивчити більш тонкі ділянки хмари ближче до країв та отримати інформацію, яка раніше була відсутня.

Вимірювання показали, що магнітне поле в цих областях виявилося у 13 разів слабшим, ніж пророкують теоретичні моделі. Отже, воно недостатньо сильне, щоб утримати речовину, яка стискається під дією власної гравітації, а значить, термоядерний синтез спалахне всередині кулі гарячого газу, що ущільнюється, набагато швидше, ніж очікувалося раніше. Саме після початку термоядерних реакцій протозорі стають повноцінними світилами, такими, як наше Сонце.

«Якби стандартна теорія була вірна, магнітне поле має бути набагато сильнішим, щоб протистояти 100-кратному збільшенню щільності хмари. Цього не спостерігається», — прокоментував дослідження їхній керівник Ді Лі, головний науковий співробітник FAST.

Китайський напівкілометровий радіотелескоп FAST

Відкриття може змусити вчених переглянути теорію освіти зірок. Але спочатку слід дочекатися результатів досліджень інших подібних молекулярних хмар. «Якщо буде доведено, що щось подібне відбувається в інших газових хмарах, це стане революцією в наших уявленнях про зіркоутворення, — сказала в інтерв’ю журналу Science Паола Казеллі з Інституту позаземної фізики Макса Планка (яка безпосередньо не брала участі в дослідженні). — У документі йдеться про те, що гравітація є основною рушійною силою процесів у хмарі. Це дуже серйозне утвердження».

Радіотелескоп FAST розташований усередині природного кратера у провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю. Його гігантська тарілка складається з 4,5 тис. трикутних панелей, кожною з яких можна керувати, щоб телескопу дозволити фокусуватися на різних об’єктах. Своє «перше світло» він побачив у 2016 році.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine