Історична місія NASA з «дотику до Сонця» Parker Solar Probe зіткнулася з інтенсивним бомбардуванням пилом по корпусу космічного апарата. На подив вчених, космічне зіткнення на величезних швидкостях у ворожому для техніки середовищі дало несподівано цінні результати.
Запущений у 2018 році зонд Parker Solar Probe завершив дев’ять із 24 запланованих зоряних орбіт. Кожна з них поступово наближала космічний корабель до Сонця, що дозволяло проводити безпрецедентні наукові спостереження за сонячними вітрами та зовнішньою короною нашої зорі. Зонд зрештою згорить у верхніх шарах сонячної атмосфери, але це відбудеться не раніше 2025 року, повідомляє Gizmodo.
Parker Solar Probe — це найшвидший побудований людиною рукотворний об’єкт, що рухається з рекордною швидкістю 644 тисячі км/год відносно Сонця. Але вже зараз така екстремально близька відстань до світила та надвисокі швидкості змусили вчених NASA нервувати. Частинки пилу врізаються в зонд на швидкостях, що перевищують 11 тисяч км/год (втричі швидше за швидкість кулі). При зіткненні частинки випаровуються та іонізуються. Наступний плазмовий вибух триває менше однієї тисячної секунди, найпотужніші з них породжують хмари уламків. Постійні зіткнення вже мають відчутний вплив на зонд. Але, за словами інженерів, ці удари по корпусу не загрожують зриву місії та виходу зонда Parker з ладу.
Свідчення надшвидкісних ударів реєструвалися датчиками магнітного поля зонда та бортовими камерами. Пил, що наносить пошкодження, дуже малий — діаметр його частинок становить від 2 до 20 мкм, що менше діаметра людської волосини. Але проблема не в розмірі порошинок, а в швидкості, з якою вони б’ють по космічному кораблю.
Вчені припускали, що під час наближення до Сонця зонд Parker зіткнеться з міжпланетним пилом, і що він може перешкодити його роботі або вплинути на точність вимірювань. Інші космічні апарати, такі, як зонди Voyager, вже стикалися з аналогічними умовами. Але учасники місії Parker не очікували настільки сильних ударів. Плазмові вибухи й поготів виявилися несподіванкою — вони спричинили незначні пошкодження корпусу.
Хороша новина в тому, що навіть ця подія надала цінні дані для майбутніх космічних місій. Сам зонд проєктувався з урахуванням навантажень на корпус. Вуглецевий композитний екран Parker завтовшки 11,43 см має високу міцність і витримує екстремально високі зовнішні температури, що досягають майже 1377° за шкалою Цельсія. Проте через інтенсивне бомбардування захист уже починає деградувати. Удари пробили отвір у захисному екрані, через що сонячне світло почало проникати всередину корпусу і досягає чутливих детекторів.
Однак інженери впевнені, що PSP витримає ще 15 обертів навколо Сонця впродовж наступних чотирьох років.
Нагадаємо, що на борту Parker Solar Probe знаходиться понад 1,1 мільйона імен, які відправили до Сонця.