«Король» кулястих скупчень

На цій світлині зображений об’єкт південного неба NGC 5139, відомий під назвою ω (Омега) Центавра. Він відомий людям з найдавніших часів. При спостереженнях неозброєним оком він нагадує неяскраву «туманну» зорю. Але якщо поглянути на нього в телескоп, стає зрозуміло, що насправді його природа зовсім інша.

Кулясте скупчення Омега Центравра. Джерело: ESO

NGC 5139 являє собою кулясте зоряне скупчення. Так називають тісно пов’язану гравітацією групу зір, що обертається навколо галактичного центру як супутник. На цей час астрономи виявили в Чумацькому Шляху близько 160 таких об’єктів. І Омега Центавра, поза всякими сумнівами, може вважатися їхнім «королем» — це найбільше подібне скупчення в межах нашої Галактики.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

При діаметрі в 150 світлових років Омега Центавра є «домівкою» для цілих 10 млн зір. Скупчення настільки щільно заселене, що середня відстань між окремими світилами в ньому становить 0,1 світлового року. Його маса оцінюється в 4 млн сонячних, що можна порівняти з масою надмасивної чорної діри Стрілець А* в галактичному центрі. Скупчення розташоване в гало Чумацького Шляху на відстані приблизно 15 800 світлових років від Сонячної системи.

Одна з ключових особливостей Омега Центавра полягає в тому, що, на відміну від більшості інших кулястих скупчень, воно складається із зір одразу кількох поколінь. Виходячи з цього, астрономи припускають, що в далекому минулому воно могло бути ядром карликової галактики, згодом поглиненої Чумацьким Шляхом.

Але, попри відносно невеликі відстані між зорями та їхню величезну кількість, Омега Центавра навряд чи є місцем, де слід шукати життя. Проведене 2018 року моделювання засвідчило, що постійні тісні зближення світил мають дестабілізувати їхні можливі планетні системи та змінювати орбіти екзопланет, що унеможливлює появу в цьому регіоні високорозвиненої цивілізації.

За матеріалами http://www.esa.int

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів