Комету Нішімуру атакував корональний викид на Сонці та позбавив хвоста

Нещодавно відкрита зелена комета Нішімура стала об’єктом пильного спостереження астрономами. Особливо цікавими ці спостереження стали після того, як вона зазнала зіткнення з корональним викидом маси (СМЕ) на Сонці під час перигелію. Подія вразила всіх своєю незвичайністю та ефектами, які залишилися на камері космічного апарата NASA.

Відеозапис комети Нішімури
Відео, зняте космічним кораблем NASA STEREO-A. Хвіст Нішімури зникає після того, як по кометі вдарила масивна хвиля плазми, яку випустило Сонце. Авторство: NASA/NRL

На супутникових знімках, отриманих з космічного апарата STEREO-A, можна помітити, як плазмовий шлейф вдаряє по Нішімурі, «штовхаючи» її хвіст — густий потік пилу та газу, який утворюється під час наближення комети до Сонця. Про це розповів астрофізик з Військово-морської науково-дослідної лабораторії США Карл Баттамс, який створив відеозапис цього неймовірного явища.

Відкриття комети Нішімури

Спочатку комету Нішімуру, відому як C/2023 P1, помітив японський астроном-любитель Хідео Нішімура 12 серпня, коли вона стрімко прямувала до Сонця. Її швидка траєкторія спершу викликала зацікавленість через можливу приналежність до міжзоряного об’єкта, аналогічного Оумуамуа чи кометі 2I/Борисова. Однак подальші спостереження виявили, що комета походить з Хмари Оорта — області за межами орбіти Нептуна. Вона має орбіту, яка направляє її у внутрішню частину Сонячної системи приблизно кожні 435 років.

Комета C/2023 P1
Комета C/2023 P1 (Нішімура) на світанковому небі 9 вересня 2023 року. Фото: Wikipedia

12 вересня 2023 року комета досягла своєї найближчої точки до Землі, перебуваючи на відстані близько 125 млн км від Землі. Кілька вересневих днів комету можна було чітко побачити біля горизонту перед сходом і після заходу Сонця. Астрономи зі всього світу спостерігали за кометою, створюючи захопливі фотографії цього крижаного об’єкта. Деякі з цих знімків демонструють, як комета випромінює зелене світіння через високу концентрацію вуглекислого газу в хмарі газу та пилу, відомій як кома.

Відрив хвоста

17 вересня комета досягла мінімальної відстані від Сонця, відомої як перигелій, пролетівши навколо нашої зорі на відстані приблизно 33 млн км. Зазвичай така близька відстань призводить до руйнування комет, але цього разу Нішімура пережила цей маневр та надзвичайно високі температури.

Комета Нішімури
Комета Нішімура. Авторство зображення: Gianluca Masi/Virtual Telescope Project

Коли комета Нішімура почала віддалятися від Сонця, вона пройшла перед камерами STEREO-A. І незабаром, 22 вересня, на Сонці відбувся корональний викид маси. Це призвело до події роз’єднання, коли CME відірвав хвіст комети. Карл Баттамс наголосив, що цей ефект є тимчасовим і абсолютно безпечним для самої комети. Після роз’єднання хвіст почне «відростати».

Повернення комети через 435 років

Це не вперше, коли комета Нішімура втрачає свій хвіст. Раніше у вересні на неї вплинули два викиди, що спричинили щонайменше одну подію роз’єднання. Але попри постійні впливи Сонця, комета залишається на своїй траєкторії польоту крізь Сонячну систему.

Утім, комета почала віддалятися від Сонця та Землі та повертається у холодні краї Сонячної системи до Хмари Оорта. Уже в цьому місяці Нішімура перестане бути видимою неозброєним оком. Якщо з нею нічого не трапиться на її буремному шляху, ймовірно, через кілька століть людство знову зможе насолодитися її неймовірною красою, коли вона пролетить повз нашу планету.

Раніше ми розповідали про те, як вчені дізнаються про наближення комети.

За матеріалами Space.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine