Комета C/2024 S1 (ATLAS) розпалася задовго до строку, який їй пророкували. Принаймні, про це свідчать зображення, отримані за допомогою телескопа, розташованого у Південноафриканській астрономічній обсерваторії.

Можливе руйнування C/2024 S1 (ATLAS)
Відкрита 27 вересня комета C/2024 S1 (ATLAS) здивувала вчених. За повідомленнями астрономів, які працюють у Південноафриканській обсерваторії, вона могла розпастися в період між 3 та 8 жовтня.
Принаймні, так результати трактують самі дослідники. На знімку, зробленому телескопом, що має діаметр дзеркала 1 м, зображення комети має трохи мутний вигляд, а її ядро — видовжене, у порівнянні із зображеннями, отриманими 3 жовтня, дуже схожим телескопом в обсерваторії Siding Spring.

За цей час відстань від комети до Сонця зменшилася з 0,921 до 0,802 а.о. та й загалом минуло не так вже й багато часу і такі зміни дійсно легше за все пояснити розпадом ядра, який вже відбувся, але фрагменти все ще рухаються разом, як один потік.

Вона і так мала розпастися
Коли астрономи пару тижнів тому відкрили C/2024 S1 (ATLAS), то одразу запідозрили у ній комету сімейства Кройца. Вважається, що ці небесні тіла є фрагментами одного гігантського «космічного айсберга» який розпався у 1106 році н.е.
Та й самі комети сімейства Кройца зазвичай мають такі орбіти, що під час проходження перигелію, тобто найближчої до Сонця точки, вони розпадаються й повністю зникають. Така сама доля, на думку багатьох науковців, чекала й на C/2024 S1 (ATLAS).
Проте, дистанція у 0,802 а.о., на якій була зафіксована подія, яку вважають розпадом — це все ще дуже далеко від тієї точки, де це мало статися. Вона вважається безпечною. Але цілком можливо, що для цього є об’єктивні причини, про які вчені дізнаються незабаром.
За матеріалами www.astronomerstelegram.org